Avustralya’da Örümcek Tehlikesi! | Bilimya

Atrax Robustus

Uzmanlar Uyarıyor: Avusturalya Ölümcül Örümcek Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olabilir

Yıkıcı ve eşi benzeri görülmemiş yangınlar boyunca, Avustralyalılar neredeyse yağmur için yalvarır vaziyete geldiler.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de üstüne ölümcül örümcek artışı tehlikesi geldi.

Avustralya en az 40 huni yuvalı örümcek türüne ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri, dünyadaki tüm insanlar için en zehirli örümcek olduğu düşünülen Atrax Robustus’tur. Atrax Robustus Doğu Avusturalya’ya aittir ve halk dilinde Sidney Huni Yuvalı Örümcek olarak bilinir.

Her yıl, yağmur yağdığında ve havada nem oluştuğunda bu omurgasızlar yuvalarını ya su baskınları yüzünden zorunlu olarak ya da eşlerinin cazibesine aldanıp terk ederler.

Bu türün eril örümcekleri, dişi örümceklerin sahip olduğundan 6 kat daha kuvvetli bir zehir taşıyorlar ve uzmanlar bunların asıl dikkat edilmesi gerekenler olduğunu söylüyor.

Park’ın panzehir programını başlattığı 1980’lerden beri bu örümcek yüzünden bir insan bile hayatını kaybetmemiş çünkü insanlar eskisi kadar ısırılmıyor. Her sene yaklaşık 30-40 ısırık vakası bildirilse de Park, huni yuvalı örümceğin zehrinin dünyada eşi benzeri olmayan hammadde stoğunu kullanarak yüzlerce insanın hayatını kurtaran panzehiri üretiyor.

Atrax Robustus
Atrax Robustus

Bu panzehiri üretmek için, araştırmacılar öncelikle eril örümceklerden sağdıkları sütü bir tavşana enjekte ediyor. Daha sonra bu memelinin ürettiği antikoru kullanarak insanlarda oluşabilecek benzer bir saldırıyı önleyecek olan bir serum geliştirebiliyorlar.

Elbette bu çalışmaların işe yaraması için, bu örümceğin saldırısına uğrayan herhangi birinin doğruca hastaneye gitmesi ve elimizde bulunduğu için çok şanslı hissetmemiz gereken bu panzehiri alması gerekiyor.

Çevirmen: Şule Kayhan


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.