Kemikten Kask Giydirilmiş Bebekler | Bilimya

indi4-750x445

2.100 yıl önce gömülmüş, başka çocukların kafataslarından yapılan kask giyen iki bebek, arkeologlar tarafından keşfedildi.

Iki bebeğin kalıntıları onlarla birlikte gömülmüş 9 insan kalıntısı ile birlikte merkez Ekvador’un sahil kısmında, Salango adıyla anılan sit alanında bulundu. 2014 ve 2016 yılları arasında kalıntıları topraktan çıkaran arkeologlar, buluntular hakkındaki bilgileri Latin American Antikite dergisinde yakın zamanda yayımladılar.

Çocukların kafataslarının bebekler için kask olarak kullanıldığı tek vaka olduğu ekip tarafından belirtiliyior. Bilim insanları çocukları ve bebekleri neyin öldürdüğünü bilmiyor.Kaskları Takmak

Arkeologların keşfine göre, kasklar bebeklerin kafalarına sıkıca geçirilmiş.
Büyük çocukların kafataslarında kaska çevrildikleri zamanda hala et olduğu, çünkü et olmadan iki kafatasının birbirine bu kadar geçemeyeceği düşünülüyor.

Ilginç bir şekilde iki kafatasının arasında el kemiği (hand phalanx) takılmış şekilde bulundu. North Carolina Üniversitesinde antropoloji profesörü ve yayımlanmış belgelerin baş yazarı olan Sara Juengst’in söylediğine göre onlar da el kemiğinin kime ait olduğunu bilmiyorlar. Juengst, Dna ve Strontium izotoplarını kullanan tester aracılığıyla kemiklerin kime ait olduğunun bulunabileceğini belirtiyor.

Kemikten Bebek Kaskları

Credit: Sara Juengst

Arkeologlar çocukların kafataslarından yapılmış kaskların neden bebeklerin kafasına geçirildiği hakkında tam anlamıyla emin değiller. Belki ‘presosyal ve vahşi ruhlar’ın korunmasını sağlamak için bir girişimi temsil edebileceği söyleniyor. Bebeklerin yanında ataları temsil eden taştan yapılmış figürler de bulundu. Bu buluntu koruma fikrini destekliyor.

Önceki çalışmalar gösteriyor ki bebekler gömülmeden az bir süre önce volkanik bir patlama bölgeyi külle kaplamış. Bu patlama yiyecek kıtlığına yol açmış ve çocuklar besin sıkıntısı çekmiş olabilir.

Iki bebeğin tedavisi, patlamanın çevresel etkilerine karşı verilen bir cevap olarak karışık ve daha büyük bir ritüelin bir parçası olabilir. Ancak bunu kanıtlamak için daha fazla bulguya ihtiyaç var. 

Kaynak:

https://www.livescience.com/infants-buried-wearing-skull-helmets.html

Çeviren: Mualla Kavak

Mualla Kavak

Life - long student.Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.