Kendi Spermini Koluna Enjekte Eden Adam | Bilimya

ööö

Spermin hayvan denekleri üzerinde denenmişliği var ama insan söz konusu olunca tam bir muamma..”

33 yaşında İrlandalı bir adam, şırıngayı kendi spermi ile doldurup koluna enjekte ederek kronik bel ağrısını iyileştirebileceğini düşündü. Kulağa ilginç geldiğinin farkındayız zira ilk duyduğumuzda biz de garipsedik.Doktorlar hastadan ağır bir nesneyi kaldırdığından dolayı şiddetlenen bel ağrısı şikayeti sonucu Dublin hastanesine gelmesiyle haberdar oldular. Muayeneden sonra sağlık personeli sağ alt kolunun kırmızı ve hafifçe şiştiğini gözlemledi. Yapılan röntgen sonucu cildin altında apse görüldüğü ve oldukça ciddi bir deri altı enfeksiyon belirtisi olduğu ortaya çıktı.

 

 

Hasta, büyük ihtimalle son zamanlarda kendi sperminin enjeksiyonundan kaynaklanabileceğini söyledi. Görünüşe göre sırt ağrısının uzun zamandan beri devam eden bir şey olmasının yanı sıra, kendi dahice damar içi ve kas içi tedavi fikrini sağlık çalışanlarıyla paylaşmak istedi.

O zamana kadar bir buçuk yıldır kendi kendine hazırladığı tonikle aylık bir enjeksiyon yapıp son zamanlar da artan sırt ağrısı sebebiyle dozunu birkaç defa yükselttiğini ifade etti.

Vaka çalışması, Ocak 2019’da İrlandalı Tıp Dergisi’nin makalesinde mizahi bir şekilde “Spermli” Zararsız Sırt Ağrısı: Deri Altı Apsenin Olağandışı Bir Sunumu adıyla yayınlandı. Araştırmacılar, hem klinik hem de alternatif örnek aramak için tıp literatürünü araştırsalar da yardımcı olacak kaynak bulamadılar. Bilim adamlarından biri, sırt ağrısının tedavisi için tıbbi veya tıbbi olmayan uygulamalar için damar içi meni enjeksiyonuna dair EMBASE, PubMed, Google gibi internet araştırmaları yapıldığını belirtti.

“Literatürde deri altı sperm enjeksiyonunun sıçanlara ve tavşanlara (1945’te) etkileri hakkında bir rapor olmasına rağmen insanlar için damar içi enjeksiyonuna dair vaka yoktu.”

Spermin sağlığa yararı olup olmadığı literatürde tartışılmıştır. Oluşabilecek alerjik reaksiyonları test etmek ve sperme duyarlılığı tespit etmek cildin hemen altına küçük miktarlarda enjekte edildi. Ancak söz konusu ağrıları dindirmek olunca bu, çok da duyulmuş bir şey değil. Hiç şüphesiz bu adamın hikayesine katmak isteyeceği başka şeyler de vardır.

Hastaya ne olduğunu merak edecek olursak; ciltte oluşan bakteriyel bir enfeksiyon olan selülit teşhisi konuldu ve doktorlar ona damar içi antimikrobiyal ilaçlar verdi. Doktorların daha fazla tedavi uygulamasına izin vermeyip kendi kendini taburcu etti.

Sonuç olarak vaka çalışmasında, deri altı sperm enjeksiyonunun tıpta bir ilk olması sebebiyle tıp literatürünün daha geniş çerçeveden bakıp derinlemesine araştırma yapması gerektiği yazıyor. Aynı zamanda bu tip girişimler tıbbi eğitimi olmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde harici maddelerin damar içi enjeksiyon girişini çevreleyen vasküler ve yumuşak dokunun zarar görmesi ve kanın pıhtılaşmama tehlikesiyle karşılaşabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. 

Kaynak: http://imj.ie/semenly-harmless-back-pain-an-unusual-presentation-of-a-subcutaneous-abscess/

https://www.sciencealert.com/a-man-injected-himself-with-his-own-semen-to-cure-his-back-pain

Çeviren: Beyza Zeynep Kurt

Beyza Zeynep KurtHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.