Müzik Evrensel Bir Dil Olabilir | Bilimya

shutterstock_343836443-e1559230687597

Dünyada nereye giderseniz gidin her kültürün kendine ait müziği vardır; aşk şarkıları, ninniler, savaş ve dans şarkıları. Yeni bir çalışma, her zaman ve her yerde bulunanın sadece müzik olmadığını ortaya koydu. Aynı örnek, dünya çapındaki müzik türlerinde de bulunabilir.

Dünya çapında 315 kültüre ait müzikle yeni şarkıları da kullanan bilim insanları, şarkılardaki benzerlikleri ve farklılıkları inceleyen kültürler arası bir analiz yaptı.

Araştırma ekibi, dünya çapındaki şarkıların altyapıları ve melodi unsurlarının benzer olduğunu ve sadece akustik özelliklerinden bir şarkının davranışsal bağlamının tahmin edilebileceğini ortaya koydu.

Yıllarca süren çalışmalar sonunda ‘Müziğin Doğal Tarihi’ isimli bir veri tabanı da ortaya koydu.
Bu veri tabanında 30 coğrafi bölgede bulunan 60 kültüre ait 2000 şarkı sözü çevirisiyle birlikte 5000 şarkı tarifi de bulunuyor.

Araştırmacılar tüm bu şarkıları uzunluğuna, ne zaman söylendiğine, kaç kişinin söylediğine, dinleyicinin kim olduğuna, adım aralığına, temposuna, nota anahtarına ve diğer yapısal bilgilerine göre ayırıp analiz etti.

Tüm bu araştırmalar konuşulan dil fark etmeksizin insanların şarkılarda kullandığı evrensel bir dil olabileceği fikrini destekliyor.

Siz de bu fikri test etmek için araştırmacıların hazırladığı eğlenceli oyunu buradan oynayabilirsiniz.


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.