İngiltere COVID-19 Aşı Uygulamalarına Başladı | Bilimya

bb

Oxford Üniversitesi, potansiyel korona virüs aşısını insan üzerinde denemeye başladı.”

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’na (London School of Hygiene and Tropical Medicine) göre dünyanın dört bir yanındaki 100’den fazla araştırma projesinden yedi tanesi şu anda klinik testlere başlamış durumda.

İngiliz hükümeti, Oxford Üniversitesi’nin çalışmalarını güçlü bir şekilde destekliyor. Sağlık Bakanı Matt Hancock insan üzerinde yapılacak deneylerin başladığını geçtiğimiz perşembe başladığını söyledi. “Umut verici gelişme” ye övgüde bulunarak, aşı gelişiminin böyle bir aşamasına ulaşmanın normalde “yıllar” alacağına dikkat çekti.İlk aşamada, 1112 gönüllünün yarısı COVID-19’a karşı aşı olacak, diğer yarısı ise güvenlik ve etkinliğini test etmek için bir kontrol aşısı olacaktır. Gönüllüler 18 ila 55 yaşları arasında, sağlık durumları iyi, COVID-19 virüse karşı testleri negatif, hamile veya emziriyor değiller. On katılımcıya dört hafta arayla iki doz deneysel aşı verilecek.

Profesör Sarah Gilbert’ın ekibi yüzde 80 oranında başarı umut ediyorlar. Ayrıca Eylül ayında bir milyon doz üretmeyi de planlıyorlar. Ancak bu araştırmayı yapan ekipler web sitelerinde bu zaman çizelgesinin “oldukça iddialı” olduğunu ve değişebileceğini söylüyorlar.

Aşının bulunmasıyla “Eğer insanlar aniden evlerimizden çıkıp her şeyin bir anda normale döneceğini umuyorlarsa, bu tamamen gerçekçi olmayan bir beklenti.” diyor İngiliz Hükümeti baş sağlık memuru Chris Whitty.

Leeds Üniversitesi moleküler viroloji profesörü Nicola Stonehouse, üretime başlamadan önce her adımın tamamlanmasını beklememe stratejisinin, “finansal bir kumar” olduğunu ve mevcut krizin bunu alınması gereken bir risk haline getirdiğini söyledi.

Oxford aşısı, COVID-19 tarafından insan hücresinde üretilen proteinin modifiye edilmiş şempanze adenovirüsüne dayanmaktadır. Aşının, bağışıklık sistemine proteini algılamasını sonrasında da korona virüsün insan hücrelerine girmesini önlemeye yardımcı olacağını umuyor.

Krizle başa çıkma konusunda medya tarafından ateş altında olan hükümet, geçtiğimiz hafta sonu araştırma çabalarını koordine etmek ve mümkün olan en kısa sürede aşıyı seri üretme kapasitesinde geliştirmek için bir görev gücü kurdu. Ayrıca Haziran ayında klinik çalışmalara başlamayı uman Imperial College London’daki araştırmaları da destekliyor.

Geçtiğimiz hafta projelerin hızlandırılması çağrısında bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, aşının dünyayı normal haline geri getirmenin tek yolu olduğunu söyledi. 

Kaynak: https://www.sciencealert.com/oxford-university-has-just-launched-a-human-trial-of-a-potential-covid-19-vaccine

Çeviren: Beyza Zeynep Kurt

Beyza Zeynep KURTHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.