İnternet Kabloları Sarsıntıları Ölçebilir | Bilimya

boring-tunnel_resize_md.jpeg

Derin okyanuslar, dev kabuklular ve korkunç fener balıkları dışında teknolojinin hayati bir parçasını da saklıyor: Neredeyse tüm kıtalara ve takımadalara yayılmış internet kabloları. Görünen o ki, bütün bu denizaltı kabloları kedi videoları göndermekten fazlasını yapabilir.

“Denizaltındaki kablolardan deprem verileri toplayarak faydalı bir iş yapabiliriz.” Jonathan B. Ajo-Franklin, Rice Üniversitesi ve Lawrence Berkeley Ulusal laboratuvarında çalışan uygulamalı fizik uzmanı. Ajo-Franklin, bu fiberoptik kabloların camdan iplikler gibi olduğunu ve katışıklıklar içerdiğini, eğer fiberlere lazer tutulursa katışıklıkların ışınları kaynağa geri göndereceğini söylüyor.“ Yansıyan ışıkta gerçekleşen zamana bağlı değişimleri ölçüyoruz. Bu da kablonun her bir yerindeki esneme-hareket hakkında bilgi veriyor. “ Ajo-Franklin’in ekibi Kaliforniya, Monterey kıyılarında iletişim için olan ancak kullanılmayan bir parça kablonun bakım dönemini fırsata çevirdi. Araştırmacılar kablodaki hafif deformasyonları incelediler ve küçük bir depremi hissedebildiler, deniz tabanındaki eşlenmemiş hataları tespit ettiler ve su kolonundaki hareketleri gözlemlediler. (Bunlar oşinografların ilgi alanında olabilir.)

Bu ekibin araştırması Science dergisinde. [ Nathaniel J. Lindsey, T. Craig Dawe, Jonathan B. Ajo-Franklin ” Illuminating seafloor faults and ocean dynamics with dark fiber distributed acoustic sensing” https://science.sciencemag.org/content/366/6469/1103.abstract]

Ajo-Franklin okyanuslarda deprem ölçerlerin bulunmasının ne kadar seyrek olduğunu işaret ediyor:
“ Bu büyük bir eksiklik.”

Derinlerdeki kablolar deprem ölçmek için kullanışlı hale getirilirse internet ve iletişim kesilmeden de ölçüm yapılabilir . “ Spektumun sadece küçük bir bölümünü potansiyel olarak kullanmanın yollarını arıyoruz, bulursak bu tür kablolar sayesinde aynı anda hem deprem ölçümü hem iletişim kurma mümkün olur.”

Tüm bunlardan şu sonuç çıkıyor: Kablolar dünyanın derinliklerindeki gümbürdemeleri online hale getirebilir.

-Chritopher Intagliata, Scientific American
Çeviren: Mualla 

Mualla Kavak

Life - long student.Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.