Kara Deliklere Bir Beyaz Işık Daha! | Bilimya

Fizik dünyasının en önemli öznelerinden olan kara deliklerin karanlık dünyaları, geçtiğimiz günlerde Profesör Calmet ve ekip arkadaşları tarafından kara deliklerin çevre bölgelerine baskı uyguladıklarını keşfetmeleriyle birlikte bir derece daha aydınlanmış oldu.

Physical Review D. dergisinde yayımlanan son makaleye göre, kara delikler çevrelerine baskı uyguluyorlar. Peki bu ne demek? Stephen Hawking 1974’te  kara deliklerin termal radyasyon yaydığını keşfetmişti. İşte o zamandan bugüne kadar kara deliklerin çevrelerine etkilerinin termal radyasyonla sınırlı olacağı kabul görülüyordu. Ancak bilim insanları kara deliklerin çevresine etkilerinin termal radyasyondan çok daha karmaşık olduğunu ortaya çıkardı, hem de tesadüf eseri!Sussex Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümünden Profesör Xavier Calmet, Folkert Kuipers ve ekibi bir kara deliğin entropisi* üzerinde çalışırken olağandan daha yüksek sayılar farkettiler ve bu sayıların sanki bir baskı- basınç hareketleriymiş gibi davrandıklarını tespit ettiler. Daha ileri hesaplamaların ardından kuantum yerçekiminin kara deliklerde basınca yol açabileceğine dair bulgularını doğruladılar. Profesör Calmet’e göre, Hawking’in kara deliklerin kara olmadığı, ancak kara cisminkine benzer bir radyasyon spektrumuna sahip olduğu yönündeki çığır açan sezgisi; kara delikleri kuantum mekaniği, yerçekimi ve termodinamik arasındaki etkileşimi araştırmak için ideal bir laboratuvar haline getiriyor.  Calmet ayrıca Kuantum Alan Teorisi ile Genel Göreliliğin harmanlanmasıyla kara deliklerin yeni bir tanımının bulunabilir olduğunu da vurguluyor.

Elbette söz konusu kara delikler olunca nihai tespit diye bir şey olmuyor. Calmet ve ekip arkadaşlarının bu keşfi, kara deliklerin karanlık dünyalarını aydınlatmada yine de önemli bir ışık vazifesi görüyor.

 

*Kısaca bir sistemdeki düzensizlik veya rastgelelik derecesi

 

Kaynaklar:

Haber: https://weather.com/

Orijinal makale: https://journals.aps.org/prd/

Görsel Kaynaklar:

NASA

Merve Nur Yaşar

time machine driverHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.