Karantinadan Uzaya | Bilimya

potw2012a_800x533

Karantina günlerinde sizleri uzay yolculuğuna çıkaracak ve hepsi bu hafta kaydedilmiş harika fotoğraflarla karşınızdayız!

Curiosity’den Bir Selfie

İlk olarak Curiosity, bu harika selfiesiyle selamlıyor bizleri! Biliyorsunuz Curiosity; Mars’ı keşfetmeyle görevlendirilmiş bir uzay keşif aracı.

Curiosity bu fotoğrafı; ‘’Hutton’’ isimli kaya parçasını deldikten sonra, Greenheugh Pediment adlı bölgeye ilerlemeden önce çekti. Bu fotoğraf, 86 tane görüntünün birleştirilmesiyle oluşturuldu. Görüntüler Curiosity üzerindeki 17 kameradan biri olan ve robotik koluna bulunan Mars El Lens Görüntüleyici’sinden alındı. Tüm bunları izleyebileceğiniz bir Youtube linkini de bırakalım şuraya: https://www.youtube.com/watch?v=L_ii2GABPao

Atlas Kuyruklu Yıldızı

Atlas Kuyruklu Yıldız;  birkaç ay öncesinde güneşin etrafında dönmeye başlamasıyla birlikte geceleri parlamaya başladı ve biz de bu harika fotoğrafı görmüş olduk. Atlas’ın ilk fotoğrafı çok bulanıktı fakat araştırmacılar  teleskopu kuyruklu yıldıza sabitlediler böylece daha net bir görüntü yakaladılar. Güzel haber olarak;  Nisan veya Mayıs aylarının sonlarında gökyüzüne bakarsanız Atlas’ı çıplak gözle  görebilirsiniz.VLT’nin Lazer Kılavuz Yıldızı

Avrupa Güney Gözlemevi’nin Şili’deki dev teleskopunun[1] lazer kılavuzu yıldızını gece gökyüzünde yayımlayarak Samanyolu galaksisinin üzerinde yayılan bir ışık demetine sahne olduğu şu fotoğrafa bakınız! Gökbilimciler, teleskoplarının Dünya atmosferindeki türbülansın neden olduğu bozulmayı düzeltmesine yardımcı olmak için böyle dev lazer ışınları kullanırlar, bu yayılan ışınlar ise yıldızların parıldamasını sağlayabilirler. İşte bu fotoğraf böyle ortaya çıktı. VLT’deki gözlemler için, gökbilimciler Şili’deki Paranal Gözlemevindeki Lazer Kılavuzu Yıldız Tesisi’ne güveniyorlar. Fotoğrafta Speculoos Güney Gözlemevi’nin dört kubbesini görüyorsunuz.

[1] Very Large Telescope olarak bilinir. (VLT)

Atlas V Göreve Hazırken!

Atlas V, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’nda Uzay Lansmanı Kompleksi-41’de fırlatılmaya hazır beklerken çekildi bu fotoğraf. Uzay Gücü için ilk ulusal güvenlik görevinin başrolü olan Atlas V aynı zamanda Space Force’nin yeni logosunu taşıyan ilk roket olacak. Hatta oldu bile, çünkü Atlas V, 26 Mart Perşembe günü saat 16:18’de fırlatıldı.

Sefer 62 Ekibinden…

Sefer 62 ekibinden Oleg Skripochka, Jessica Meir ve Andrew Morgan’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda verdikleri bu poz oldukça sempatik. 

Görsel Kaynaklar:

NASA

Mike Cuff

Petr Horálek/ESO

 

 

Merve Nur Yaşar

time machine driverHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.