Karşınızda Lir Göktaşı Yağmuru! | Bilimya

Thatcher Kuyruklu Yıldızı’nın parçaları gökyüzünü süslemişken ortaya çıkan şahane görüntüleri sizlerle paylaşmak istedik. Lir veya İngilizce ismiyle Lyrid olarak tanımlanan bu göktaşı yağmuru; 1861 yılında keşfedilen ”Thatcher” isimli kuyruklu yıldızın ardında bıraktığı parçalardan oluşuyor. Bizlere de bu keyifli anı izlemek düşüyor.

Dünyanın bilinen en eski göktaşı yağmuru olma özelliğindeki Lir göktaşı yağmuru; ilk defa M.Ö. 687 yılında Çinli gökbilimciler tarafından gözlemlendi.

Şimdi gelin ilk olarak Andrew March tarafından Rockport, Massachusetts bölgesinde kaydedilen bu fotoğrafa bakalım. Jüpiter ve Satürn ise March’ın hemen başının üstünde poz veriyor.

Her yıl gözlemlediğimiz Lyrid göktaşı yağmuru; bu seneki gözlemcileri için adeta şov yaptı. Özellikle 21- 22 Nisan tarihlerinde zirve noktasına ulaşan( saatte yaklaşık 20 tane) kayan yıldızlar;  ışık kirliliğinin olmadığı tam karanlık gökyüzünün görülebildiği yerlerde gözlemcileriyle buluştular. Bu senenin diğerlerinden farkı ise şu: Parlak bir ay ışığı olmadan gözlemlenmesi!Fotoğrafçı Timothy Wenzel, 22 Nisan 2020 sabahının erken saatlerinde ABD’nin Michigan eyaletine bağlı Midland’dan gözlemlediği Lyrid göktaşı yağmurunun altı farklı fotoğrafını birleştirerek aşağıdaki kompoziti yarattı.

Güzel haber;Lir göktaşı yağmuru;  bu ay sonuna kadar gökyüzünü zarafetle kuşatmaya devam edecek.

Yukarıdaki fotoğraf ise; ABD’deki Güney Carolina’nın Fripp Adası’nda Tina Pappas Lee tarafından çekildi. Burada göktaşı yağmurunun Samanyolu galaksimizin civarından geçtiğini görüyoruz. Fotoğraf 22 Nisan 2020 günü ABD saatiyle yaklaşık 4:45’te kaydedildi.

Gökbilimci Jeff Berkes; aşağıdaki fotoğrafı çekmeden önceki son iki saat  boyunca gökyüzünde tek bir uçak bile görmediğini belirterek, space.com’a verdiği demeçte bu anların sahip olduğumuz berrak gökyüzünün tadını çıkarmak için harika fırsatlar olduğunu da ekliyor. 45 dakikalık bu pozlamasında, sol üstteki çerçeveden Kuzey Yıldızın etrafında dönen yıldız izlerini görüyoruz.

 

Sıradaki fotoğraf; 22 Nisan 2020’de Jason Robbins tarafından Prescott, Arizona yakınlarında yerel saatle yaklaşık 4: 30’da çekildi. Ancak bu fotoğrafta birkaç uçağın arka planda geçişi de var. Jason Robbins’ın bu fotoğrafı kendisinin ilk uzay fotoğrafı olma özelliği de taşıyor.Yıllarca kuşları kaydeden Robbins, bir gece yeni bir şeyler denemeye karar vermiş ve bu hoş fotoğrafı kaydetmiş. Eğer fotoğrafa yakından bakarsanız, meteorun pembe ve yeşil kuyruğunu göreceksiniz.

Yine Andrew March tarafından çekilen aşağıdaki üç fotoğraf; göktaşı yağmurunun zirveye ulaştığı günlerden.

Gökyüzündeki her bir anın tadını çıkarmak dileğiyle…Görsel Kaynaklar (Sırasıyla): 

Andrew March

Timothy Wenzel

Tina Pappas Lee

Jeff Berkes

Jason Robbins

Andrew March (son üç)

 

www.space.com

 

Merve Nur Yaşar

time machine driverHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.