Söylediğiniz İlk Yedi Sözcükle Sosyal Statünüz Anlaşılıyor | Bilimya

kisspng-social-class-society-ruling-class-class-conflict-c-industrial-worker-5acea095aa9050.1463884615234909656986

Ne giydiğimiz ve satın aldığımız, işyerindeki ekonomik başarımızı göstermek için satın alabileceğimiz statü sembolleridir. Ancak yeni bir araştırma gösteriyor ki hangi çantayı, kıyafeti ve arabayı satın alırsak alalım, sosyal arka planlarımızı yansıtan başka şeyler de var.

Yale üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesinden araştırmacılar , Perspectives on Psychological Science için karşılıklı etkileşimler içinde sosyal sınıfı yansıtan sözlü ve sözlü olmayan işaretler üzerinde bir dizi deney yaptı.

Araştırmacılar, katılımcıları diğerlerinin 20 tane Facebook fotoğrafına bakmaya, başkalarıyla etkileşime giren katılımcıların 60 saniyelik bir videosunu izlemeye ve sosyal merdivende nerede durduklarını doğru bir şekilde tahmin edip edemeyeceklerini görmek için katılımcıların söylemiş olduğu yedi kelimeyi dinlemeye davet ettiler. Ulaştıkları sonuç; resimlerimiz ve videolarımızdan çok konuştuklarımız, ekonomik arka planımız hakkında daha doğru bir gösterge.Söylediğiniz İlk Yedi Kelime Üniversite Okuyup Okumadığınızı Da Gösterebilir

Bu kelimeler herhangi bir bağlamda mantıklı olmak zorunda bile değil. Araştırmacılar katılımcıları eğitim durumları ve sosyal sınıflarına gire sınıflara ayırdı. Sonrasında araştırmacılar, katılımcıların bağlam dışı söylediği yedi kelimeyi – ve, oradan, düşündüm, güzel, hayal etmek, sarı, bu- dinleyen gözlemcileri çağırdı .

Gözlemciler, katılımcıların sosyal sınıflarını sadece bu izole edilmiş yedi sözcükle şans eseri olamayacak kadar yüksek oranda tahmin edebildi.

Bu yedi kelimelik çalışma, sosyal sınıf sinyallerinin her yerde, hatta yüzümüzde olduğunu bulan önceki çalışmalara dayanıyor. Bir çalışma, insanların yüzlerine göre zengin ya da fakir olup olmadığını doğru bir şekilde belirlenebildiğini bulmuştu.

Ayrıca on yıllardır bildiğimiz üzere, seslerimiz de sosyal sınıflarımızla bağlantılı. Bu çalışma için araştırmacılar, New York’taki isim yapmış büyük mağazalarda çalışan sekreterlerin kelimelerde “r” harfini daha bilinçli bir şekilde telaffuz ettiğini bulan ünlü 1972 Study’ye işaret ettiler. Bu sekreterler “dördüncü kat” ifadesi yerine okunuşu olan “fawth flaw” dendiğinde bile bilinçsiz olarak bunu algıladılar .

Bu yedi kelimelik deney, Amerika’da her zamankinden daha dar hale gelen ekonomik hareketlilik için geniş etkilere sahip. Araştırmacılar, konuşma sinyallerinin sosyal ekonomik sınırları aşmayı zorlaştıracağını öne sürdü çünkü “benzerlik beğeniyi artırıyor” ve biz, bizim gibi insanlarla daha fazla etkileşim kurma ve ağ kurma eğilimindeyiz.

Çalışmanın ulaştığı başka bir sonuç: “Bireyler başkalarıyla etkileşimlerinde sosyal sınıflarını doğru bir şekilde algıladığında, sosyal sınıftaki farklılıkları ileten sinyallerin, sınıf sınırları boyunca ilişki oluşumu için engeller yaratması muhtemeldir.”

Hızlı, sık ve doğru bir şekilde sadece sözlerinize dayanılarak değerlendirilebilirseniz; bu, sınıf yargılarından kaçmayı zorlaştıran bir engel daha oluşturur. 

Mualla Kavak

Life - long student.Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.