Uzaydaki En Korkunç Sesler | Bilimya

Eğer ürkütücü bir ”playlist” oluşturmak istiyorsanız NASA’nın uzayda kaydedilmiş en korkunç seslerden oluşturduğu bu listeye kesinlikle göz atmalısınız!

Seslerden bazıları ”marsquake” olarak bilinen ”Mars’taki depremler”in kayıtları. Ayrıca bu sesler ilk defa 2019 yılında Mars InSight aracı ile kaydedilmiş. Merak etmeyin liste oldukça geniş! Burada eski evrenden gelen sesleri de duymak mümkün. Eski evrenin kayıtları, Avrupa Uzay Ajansı’nın Planck isimli uzay aracı ile ulaşmış bizlere. Jupiter’den gelen gizemli tınırları kaydeden Juno ise; 2 Şubat 2017’de gerçekleşen dev gezegenin dördüncü yakın geçişi sırasında iyonosferinden gelen plazma dalgası sinyallerini gözlemlemiş. Hepsi bu kadar mı peki? Elbette hayır! Samanyolu galaksisinin merkezindeki süper kütleli kara deliği gözlemleyen NASA’nın Chandra X-ışını gözlemevinden alınan verilerden oluşturulan sesleri bile içeriyor bu liste.

İşte bahsi geçen tüm bu sesler için sizi şuraya alalım: https://soundcloud.com/nasa/sets/sinister-sounds-of-the-solar

Ayrıntılı Olarak:
  1. Süper Kütleli Kara Delik: https://soundcloud.com/nasa/galactic-center-sonification-2
  2. Jüpiter : https://soundcloud.com/nasa/juno-musical-tones-from
  3. Eski Evren: https://soundcloud.com/nasa/panck-sounds-of-the-ancient
  4. Mars Depremi: https://soundcloud.com/nasa/martian-834-quake-sol-173 

Kaynaklar:

https://www.nasa.gov/

https://www.space.com/

Merve Nur Yaşar

time machine driverHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.