ABD, Korona Virüse Bağışıklığı Bulmak İçin Kan Testlerine Başladı | Bilimya

Scientist working with blood sample in laboratory

ABD, koronavirüs ile enfekte olan gerçek insan sayısını belirlemek ve geriye dönük tedavi amaçlı kullanmak için ülke genelinden kan örnekleri almaya başladı.”

Yeni testler, birisinin şu anda virüsü olup olmadığını belirlemek için kullanılan burun çubuklarından farklı olan serum bazlı serolojik araştırmalara dayanmaktadır.

kişinin hiç semptom göstermemiş olsa bile, hastalıkla savaştığını ve daha sonra iyileştiğini gösteren kanda belirli antikorların olup olmadığını araştırmaya koyuldular.

Bu testler, bir anahtarın kapıyı yavaş yavaş kilitlenmesini sağlaması gibi bağışıklığı kanıtlanmış olan insanların topluma yeniden girmesine izin verir.Sağlık haber sitesi Stat News’e göre, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin müdür yardımcısı Joe Bresee, “Test yapmaya yeni başlıyoruz ve bunları çok hızlı bir şekilde rapor edeceğiz.” dedi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin üç anket gerçekleştireceğini ekledi: Birincisi, ülkenin bazı sorunlu bölgelerinden koronavirüs tanısı konulmamış kişilerden kan örnekleri, ikincisi ülkenin farklı bölgelerinden ulusal bir anket ve üçüncüsü sağlık çalışanları üzerine bir çalışma.

İlk anket hafta sonu itibariyle başladı, ancak diğer ikisi için kesin bir zaman çizelgesi yayınlanmadı.

Bu önlemler ve girişimler Gıda ve İlaç İdaresi Kuzey Carolina merkezli Cellex şirketi tarafından geçen hafta ilk serolojik test için acil durum onayı verdikten sonra başladı.

Ayrıca başka bir gelişme, Stanford Üniversitesi tıp profesörü Jay Bhattacharya, cumartesi günü Santa Clara şehrinde kendi serolojik araştırmasını gerçekleştirdiğini söyledi. “İlçe temsilcisi olarak seçilen yaklaşık 2.500 gönüllü katılımcı ve yaklaşık 500 çocuktan parmak kan örnekleri topladık.” 

Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-us-has-reportedly-begun-blood-tests-to-hunt-down-immunity-to-coronavirus

Çeviren: Beyza Zeynep Kurt

Beyza Zeynep KURTHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.