Bill Gates: Pandeminin Bilinmeyen 7 Kahramanı | Bilimya

Pandeminin 7 Kahramanı
COVID-19 sırasında ihtiyacı olanlarla ilgilenen inanılmaz insanlar.
Not: Bu yazıyı çevirirken şahsi görüşlerimi katmadığımı temin ederim. Tamamen çeviri içerik okuyorsunuz.

 

Not 2: Anlamadığınız tamlamaları lütfen araştırınız. Çevirinin yanlış olmaması için özen gösterdim. Yargılamadan önce bu “ne demek” diye araştır.

 

Çocukken, bir kahraman tasavvurum büyük ölçüde babamın Süpermen çizgi roman koleksiyonundan ilham almıştı. Hepsini okudum. “Kahraman” uçan, lazer görüşü veya çeliği bükme gücü gibi doğaüstü güçlere sahip biriydi.

 

İnsan olarak hepimiz fiziksel güçlerimiz konusunda elbette oldukça sınırlıyız. Uçmuyor, duvarların arkasını göremiyoruz. Ancak adaletsizlikleri görme ve onları üstlenme yeteneğimiz sınırsızdır – genellikle kendimiz için büyük risk alarak.

 

 

Küresel sağlık ve gelişim alanındaki çalışmalarım beni bu tür bir süper güce sahip birçok olağanüstü kahramanla tanıştırdı. Ve bu blogda birçoğunu anlatmaktan onur duydum: Çiçek hastalığını ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir epidemiyolog. Afrika’da cinsel şiddeti sona erdirmek için çalışan bir doktor. İyileştirilmiş mahsullerle açlığı sona erdirmek için çalışan bir araştırmacı. Bunlar sadece birkaç isim.

 


Kahramanlara niçin ihtiyacımız var?

 

Çünkü olabileceğimiz en iyiyi temsil ediyorlar. Dünyanın zorluklarını çözme çabaları, bir toplum olarak değerlerimizi ortaya koyuyor ve dünyada nasıl olumlu etki oluşturabileceğimizin güçlü örnekleri olarak hizmet ediyorlar. Yeterince insan onların yaptıklarını duyarsa, başkalarına da kahramanca bir şey yapmaları için ilham olabilirler.

 

Kahramanlara ihtiyacımız olan bir zaman varsa o da şimdidir. COVID-19 salgını, özellikle en savunmasız olanlar için benzeri görülmemiş sağlık problemleri ve ekonomik zorluklar oluşturdu. İyi haber şu ki, hayatın her kesiminden birçok insan onlara yardım etmek için üzerine düşeni yapıyor. Sağlık çalışanları. Bilim insanları. İtfaiyeciler. Marketler. Yardım görevlileri. Aşı çalışması denekleri. Ve komşularına bakan sıradan vatandaşlar.

 

İşte bu salgın sırasında acıyı hafifletmek için çalışan dünyanın dört bir yanından birkaç kişinin portreleri. Umarım onların hikayeleri de bana olduğu kadar size ilham verir.
Bu kahramanlara ve her yerdeki kahramanlara, yaptığınız iş için teşekkür ederim!

 

1. Bir milyon kalıp sabun

Basira Popul, son dört yıldır Afganistan’da çocuk felci çalışanı olarak, çocukları aşılamak ve sakat bırakan hastalığa son vermek için evden eve dolaşıyor.

 

Basira Popul, ev ziyaretleri sırasında bir evin kapısını çalar, sabun dağıtır ve aileleri COVID-19 salgını hakkında eğitir.

 

COVID-19 salgını başladığında, sosyal mesafe kısıtlamaları çocuk felci çalışanlarını aşı kampanyalarını duraklatmaya zorladı. Ancak bu, hizmet ettikleri toplulukların sağlığını iyileştirme çabalarını durdurmadı. Basira ve binlerce meslektaşı, çocuk felci için aşı yapmak yerine şimdi kalıp sabun dağıtıyor ve virüsün yayılmasını engellemek için hijyen dersleri veriyor.

 

Basira, Afganistan’ın Nangarhar vilayeti, Surkh-Rōd Bölgesi’ndeki çocuklara doğru el yıkamayı gösteriyor.
Basira, COVID-19’un yayılmasını önlemek için bir anneyle temizlik, hijyen ve el yıkama hakkında konuşuyor.

 

Ülke çapında koronavirüs konusunda farkındalık oluşturdular ve Afganistan’daki aileleri güvende tutmaya yardımcı olmak için bir milyondan fazla kalıp sabun dağıttılar.

 

 

 

 

 

 

2.Sıcak ve rahat olmayan bir iş ama onu seviyor

Hindistan, Bangalor’da bir COVID-19 test cihazı olarak, Shilpashree A.S. (Hindistan’daki birçok insan gibi, memleketinden ve soyadı olarak babasının isminden bahseden baş harfleri kullanıyor) koruyucu önlük, gözlükler, lateks eldivenler ve bir maske içeren PPE’yi kullanıyor. Ardından, uzun hasta hatlarında burun sürüntü testi yapmak için kollarının uzanabileceği iki deliği olan küçük bir kabine girer.

 

Laboratuvar teknisyeni olan Shilpashree A.S., Hindistan Bangalor’daki Jigani Birincil Sağlık Merkezi’ndeki bir stanttan COVID-19 semptomları gösteren bir hastayı test ediyor.

 

Bu salgın sırasında kritik bir işi var ama birçok zorluğu da beraberinde getiriyor. Shilpashree, kabinin içinde koruyucu teçhizat katmanları içinde giyinerek geçirdiği saatler hakkında “Hava sıcak ve rahatsız edici” dedi.

 

Shilpashree ve diğer sağlık çalışanları…

İşten sonra zorluklar devam ediyor. Koronavirüsün yayılmasını önlemek için ailesiyle temas kurmasına izin verilmiyor. Son beş aydır onları yalnızca video görüşmelerinde ziyaret edebildi. “Henüz çocuklarımı görmedim veya onlara sarılmadım”, dedi. “Bir meyveyi görüp de yiyememek gibi.” Yine de şu anda yapmayı tercih edeceği başka bir iş yok. “Risk içermesine rağmen bu işi seviyorum. Bana mutluluk veriyor.” dedi.

 

3. Deneme Faydaları

Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, koronavirüs aşısı geliştirmek için yarışıyor. Geliştirilmekte olan 150’den fazla aşı adayı var ve onlarca deneme sürüyor. Tüm bu denemelerin, aşının etkili ve güvenli olup olmadığını test etmeye istekli gönüllülere ihtiyacı var. Bu gönüllülerden biri Güney Afrika, Soweto’dan Thabang Seleke.

Thabang Seleke, Afrika’nın ilk COVID-19 aşı denemesine katıldığı klinikten döndükten sonra Güney Afrika’daki evinin önünde en küçük çocuğuyla oynuyor.

 

Thabang, Oxford Üniversitesi’ndeki Jenner Enstitüsü tarafından geliştirilen ChAdOx1 nCoV-19 koronavirüs aşısının ilk Afrika denemesine katılıyor. Aynı zamanda İngiltere, ABD ve Brezilya’da da denemelerden geçiyor. Güney Afrika denemesi, Johannesburg’un Soweto bölgesinde 2.000 gönüllüyü içeriyor ve Johannesburg’daki Witwatersrand Üniversitesi Aşı Profesörü Shabir Madhi tarafından yürütülüyor.

 

Thabang, klinik ziyaretini bitirdikten sonra aşı deneme evraklarını iki kez kontrol eder.

 

Güney Afrika’da 600.000’den fazla kişiye COVID-19 teşhisi kondu ve Mart ayından bu yana 13.000’den fazla kişi bundan öldü. Thabang, bir arkadaşından çalışmayı duymasıyla Afrika ve ötesindeki koronavirüse son verilmesine yardımcı olmak için bir adım öne çıktı. Thabang, bu denemenin “tüm dünyaya fayda sağlayacağını” söyledi.

 

Thabang, Soweto’daki evlerinin önünde ailesiyle birlikte poz veriyor.

 

 

4. Kriz zamanında insanlığın en iyisi

 

Belucistan Koronaya Karşı Gençlik’in kurucusu Sikander Bizenjo, topluma gıda yardımı dağıttıktan sonra Pakistan’ın Belucistan, Naal kentindeki izole bir kabile yerleşiminde çocuklarla gülümsüyor.

 

COVID-19 Pakistan’a yayıldığında, Sikander Bizenjo pandeminin en büyük etkisinin nerede olacağını biliyordu: memleketi Belucistan gibi yerler de dahil olmak üzere ülkesinin en yoksul bölgelerinde. Pakistan’ın güneybatısındaki bu kurak, dağlık bölgede nüfusun yüzde 70’inden fazlası yoksulluk içinde yaşıyor, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim için mücadele veriyor.

Belucistan Koronaya Karşı Gençlik’ten bir rasyon torbası ve sabun aldıktan sonra küçük bir çocuk evin içinde duruyor.

 

Sikander Belucistan’dan şimdi bir işletme okulunda yönetici olduğu Karaçi’ye taşınmıştı. Ancak pandemi sırasında evine yardım etmek için bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu. Yerel yönetim yetkililerine ve yardım kuruluşlarına ulaştıktan sonra, birçok ailenin yiyecekten yoksun olduğunu ve sağlık tesislerinde tıbbi ekipman kıtlığı olduğunu öğrendi. Bu yüzden Belucistan’daki 10.000 haneye aylık gıda yardımının yanı sıra ön saf sağlık çalışanları için kişisel koruyucu ekipman, maske, yüz siperi ve el dezenfektanı sağlayan Belucistan Koronaya Karşı Gençlik adlı bir grup kurdu.

 

Sikander, köylülere sabun paketleri dağıtırken COVID-19’un yayılmasını önlemek için sabun ve el yıkamanın önemi hakkında konuşuyor.

 

Diğer gönüllülerden ve bağışçılardan gelen desteğin çok büyük olduğunu söyledi. “İnsanlığın en iyilerinin bu salgından çıktığını gördüm. İnsanlar bizi destekliyor. İnsanlar çok nazik ve cömert davrandılar.” dedi.

 

5. Rahibe Banda ile daha iyi bir sağlığa kavuşmak

 

Zambiya’da COVID-19 hakkında bir sorunuz varsa 99.1 FM Yatsani Topluluk Radyosunu dinlemek isteyeceksiniz. Katolik rahibe ve sosyal hizmet uzmanı Rahibe Astridah Banda’dan koronavirüsün yayılmasını nasıl önleyeceğiniz konusunda tavsiye alacaksınız.

 

Katolik rahibe ve sosyal hizmet uzmanı Rahibe Astridah Banda, COVID-19 Farkındalık Programını Zambiya’nın Lusaka kentindeki Yatsani Toplum Radyosunda kayıta hazırlanıyor.

 

Rahibe Banda bir doktor değil ancak tutkulu bir halk sağlığı savunucusu. Koronavirüs Zambiya’ya ulaştığında, sosyal mesafe, maskeler ve el yıkamayla ilgili halk sağlığı bültenlerinin çoğunun İngilizce yazıldığını fark etti. İngilizce Zambiya’da resmi bir dil olsa da birçok kişi Zambiya’nın yedi yerel dilinden birini konuşuyor ve bu kritik bilgileri kaçırıyorlardı. Rahibe Banda herkesin erişime sahip olmasını istedi. Bu nedenle, Mart ayında Yatsani Topluluk Radyosuna başvurdu ve sağlık bültenlerini Zambiya’nın yerel dillerine çevirebileceği ve koronavirüs hakkında diğer kritik haberleri sağlayabileceği yayınlar başlatmasını istedi. Haftada birkaç kez yayınlanan programı, belirli sağlık konularını tartışan ve arayanların sorularını yanıtlayan çeşitli konuklarla bir talk show formatında üretiliyor.

 

Rahibe Banda, yayında olmadığı zamanlarda Zambiya’nın Lusaka kentindeki topluluk liderlerine COVID-19’un yayılmasını nasıl önleyeceklerini ve iyi el yıkama uygulamaları da dahil olmak üzere dersler veriyor.

 

Şimdi 1,5 milyondan fazla insana ulaşıyor ve bu salgını atlatmak için birbirini kollayan bir dinleyici topluluğu oluşturuyor. “Salgın insanlığı bir araya getirdi. Hayatımızın aslında kısa olduğunun farkındayız ve çoğunu önemli olan şey üzerine inşa etmemiz gerekiyor. Ve bunlar ilişkilerdir. Birbirinizle temasa geçmek, yan yana olmak.” dedi.

 

6. “Yanıtlar her birimizin içinde yatıyor”

 

Navajo ve Hopi Rezervasyonlarında ilk COVID-19 vakaları bildirildiğinde, Ethel Branch, topluluğunun virüsle başa çıkmak için gerekenlere sahip olmadığı konusunda endişeye kapıldı.

 

Arizona, Cameron’daki Navajo rezervasyonunda COVID-19 zamanında maske farkındalığını gösteren otoyolun yakınında bir bina.

 

Navajo ve Hopi Rezervasyonlarında, desteğe ihtiyaç duyan, elektriksiz veya akan suyu olmadan yaşayan birçok yaşlı insan var. Bununla ilgili bir şeyler yapmaya karar verildi. Navajo Bölgesi’nin eski bir başsavcısı olan Ethel, bir hukuk firmasındaki işinden istifa etti. Bir GoFundMe sayfası oluşturdu ve yaşlılara, bekar ebeveynlere ve zor durumdaki ailelere yardım sağlamak için Navajo Hopi Dayanışması adlı bir organizasyon kurdu. Bugüne kadar 5 milyon doların üzerinde para topladı. Diğer topluluk üyeleri de yardım etmenin yollarını buldular, buna ihtiyaç duyan düzinelerce aileye su sağlayan Wayne Wilson ve oğlu Shelvin de dahil.

 

Navajo’nun pek çok kesiminin suya erişimi yok. Wayne Wilson ve oğlu Shelvin, rezervasyon boyunca ailelere su getirir.

 

Ethel’in organizasyonu, rezervasyonlar boyunca 5.000 aileye yardım etti. İhtiyaç sahiplerine yemek ulaştırmak için rezervasyonlardan genç gönüllülerle çalışıyor. “Gerçekten inanılmaz. Ekip çalışması, insanlar sadece bir adım öne çıkıyor ve bir şeyler gerçekleştiriyor ”dedi.

“Cevaplar her birimizin içinde yatıyor. Her birimiz seçimler yapma, eyleme geçme ve topluluğumuz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olma yeteneğine sahibiz. ”

 

Yardım organizasyonu Navajo Hopi Dayanışması gönüllüleri, Chinle, Arizona’da ihtiyacı olan ailelere yiyecek ulaştırıyor.

 

7. Kadın sağlığının iyileşmesi için uzun bir yolculuk

 

COVID-19’dan önce bile, Laxmi Rayamajhi’nin Nepal’in en ücra bölgelerinde doğum kontrol hizmetleri sağlaması hiç kolay olmamıştı.

 

 

Marie Stopes International’da bir toplum sağlığı çalışanı olarak, tehlikeli arazilerde saatlerce yürüyüş yapıyor, hizmet verdiği köylere ulaşmak için nehirleri ve toprak kaymalarını geçiyor. Ancak pandemi yeni engeller çıkardı. Ulusal kilitlenme, tedarik zinciri aksaklıkları ve bunalmış sağlık tesisleri, Nepal’deki kadınlara cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetleri sunmayı daha da zorlaştırdı. Ve pek çok kadın, koronavirüs ile enfekte olacağından korktukları için yardım almak için yerel sağlık tesislerini ziyaret etmiyor.

 

Laxmi, hastalarından birine Nepal’deki ücra bir sağlık evinde danışmanlık yapıyor.

 

Bu sağlık hizmetleri sorunları dünya çapında kadınlar ağırlıklı yaşanmaktadır. Bir tahmine göre, bu aksaklıklar devam ederse, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki 49 milyon ek kadın gelecek yıl doğum kontrol hapı kullanmadan gidecek ve bu da 15 milyon ek plansız gebeliğe yol açacak. Yine de Laxmi ve onun gibi binlerce bakım sağlayıcı bu engellerin üstesinden gelmek için yorulmadan çalışıyor.

 

Laxmi, Nepal’deki uzak bir sağlık merkezini ziyaret eden bir müşteriye uzun ömürlü bir doğum kontrol implantı yerleştirdi. İmplant, gebeliği 5 yıla kadar engeller.

 

Laxmi, muhtaç kadınlara bakım sağlamak için Nepal üzerinden uzaktaki sağlık evlerine uzun yolculuklarına devam ediyor. Onu yüz yüze görüşmekten rahatsız olanlar için, şimdi telefonla görüşme sağlıyor. “Çabalarımla, kadın sağlığı iyileşir ve toplumlarımızda sağlıklı bir etki yaparsa, minnettarım” dedi.

 

Daha çok kahramanımla tanışın

 

 

 

Ahmet Turan İnce

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp FakültesiHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.