COVID-19 İlacı Molnupiravir | Bilimya

molnupiravir

Oral antiviral Molnupiravir COVID-19 tedavisinde kullanıldığında hastaneye yatış oranlarını ve ölümü neredeyse %50 oranında azaltıyor.

Molnupiravir, Emory Üniversitesi araştırmacıları tarafından ilk olarak influenza tedavisinde kullanılmak amacıyla geliştirilmiştir. RNA virüslerinin replikasyonunu engelleyerek antiviral etki gösteren ilaç SARS-CoV-2 enfekte hastalarda ümit vadediyor. 

Merck firması uzun süredir oral antiviral bir ilaç ile COVID-19’a karşı çözüm arayışı içindeydi. Bu arayışlarından birisi olan Molnupiravir Faz 3 ara sonucunda etkili olduğunu ortaya koymuştur.

29 gün boyunca, plasebo alan hastalarda görülen 8 ölümle karşılaştırıldığında, Molnupiravir alan hastalarda ölüm bildirilmemiştir. Molnupiravir, tüm önemli alt gruplarda hastaneye yatış veya ölüm riskini azaltmıştır.

Merck firması yetkilileri Acil Kullanım Ruhsatı için FDA’ye başvurmuş durumdalar.

Ek olarak Delta, Gamma ve Mu varyantlarına etkili olduğu da ortaya konmuştur.

İngiltere, Molnupiravir’i onaylayan ilk ülke oldu. İngiltere yetkilileri, hafif ve orta şiddette COVID-19 geçirenlerde ilaç kullanımını planlanmıştır. Oxford Üniversitesi tarafından yürütülecek çalışma ile 10.600 kişi 28 günlük tedavi planında hap olarak ilacı alacaklar. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid’in “çığır açıcı” olarak tanımladığı ilaç 2022’de adından çokça söz ettirebilir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de Molnupiravir ilacını yerli olarak üretmek için lisans başvuruları aldıklarını belirterek, “Bu dönemde rekabetle, en düşük fiyata mal ederek vatandaşımızı en erken dönemde Molnupiravir ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bu da çok uzun sürmeyecek.” açıklamasında bulundu.

Kaynakça

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Molnupiravir
  2. https://www.trthaber.com/haber/dunya/ingilterede-antiviral-molnupiravir-adli-ilacin-denemelerine-baslandi-634333.html
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Molnupiravir
  4. https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/prof-dr-akova-kovid-19-ilaci-olumlu-bir-gelisme/2429214

Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.