Dil Öğrenmek Sizi Daha Akıllı Kılar Mı? | Bilimya

Stampa

Western Beyin ve Zihin Enstitüsü’nde (Western Brain and Mind Institution) yapılan son araştırmaya göre sosyal alanda veya kariyerinizde bir çok fayda sağlasa bile birden fazla dil bilmek sizi daha zeki yapmıyor.

Enstitüde dünyanın her yerinden 11 041 kişinin katıldığı bir araştırma yapıldı. Katılımcıların birden fazla dil bilip bilmedikleri ve hangi dilleri bildikleri kaydedildi. Bunun ardından katılımcılar tek dil konuşabilenler ve 2 dil konuşabilenler olarak iki gruba ayrıldı.

Ardından katılımcıları çevrimiçi 12 mental test sunuldu. Bu testlerle katılımcıların mantık, hafıza, planlama, dikkat ve görsel zeka seviyeleri ölçüldü.Testlerin sonunda grupların total sonuçları karşılaştırıldı. Bulunan sonuçlar ilginçti çünkü şimdiye kadar yapılan araştırmaların aksi sonuçlar elde edilmişti.Testlerin dördünde Tek Dil Bilenler Grubu, İki Dil Bilenler Grubuna kıyasla daha üstün başarı kaydetmişti ve yalnızca tek bir testte İki Dil Bilenler Grubu daha yüksek başarı elde etmişti. Diğer testlerde ise grupların birbirlerine sağladıkları üstünlük göz ardı edilecek boyutlarda olduğu için dikkate alınmadı.

Diğer Çalışmalar Ne Söylüyor?

Daha önce yapılan araştırmaların sonuçları ise birden fazla dil konuşabilen kişilerin beyinlerinde yeni öğrenilen dille beraber yeni nöral (sinirsel) bağlantılar kurulduğunu ve bu kişilerin dikkat, mantık, hafıza gibi yeteneklerinin geliştiği ve Alzeihmer, demans (bunama) gibi hastalıklara yakalanma riskinin azaldığı ve bilişsel yeteneklerdeki  yaşa bağlı  gerilemenin azaldığı görülmüştü.

Ancak araştırma sonucuna göre bu yetenekler sizi diğer insanlardan daha zeki yapmıyor.

Çalışmanın kısıtlamalarından birisi değerlendirme yapılan katılımcılar arasındaki farklılık. Yani çalışma birden fazla dil bilenlerin dil bilmeyenlerle olan farklılığını değerlendirse de yeni dil öğrenme sonucunda oluşan zihinsel kapasite değişikliklerini ölçmüyor. Bu sebeple dil öğrenmenin sizi, kendinizin dil bilmeyen versiyonundan daha zeki yapıp yapmadığını ya da mental kapasitenizi arttırıp arttırmadığını ölçmüyor. Çalışmanın diğer kısıtlamasıysa iletişimsel mental becerilerin üzerinde durulmamış olması.

Dilin, mental kapasiteler üzerindeki etkisiyle  çalışmalar sürüyor ancak bu araştırma üzerinde çokça konuşulacak gibi görünüyor. 

Şeyma SürücüHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.