Neden Kabus Görürüz? | Bilimya

images

Rüyalar ve kâbuslarımız hepimiz için merak konusu olmuştur. Doğada her şeyin bir sebebi olduğu gibi kâbuslarımızın da bir sebebi var.

Neden Kabus Görüyoruz?

Yeni bir araştırmaya göre, bazı rüyalarımız ne kadar korkunç ve ıstırap verici olsalar da geceleri bizi ertesi güne hazırlayan bir terapi işlevi görüyor.

Uyku sırasındaki beyin aktivitelerini izleyen bilim insanları, rüyalarımızın bizleri gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek kötü olaylara hazırladığını düşünüyor.

Araştırmacılara göre, fazla kâbus gören insanlar gerçek hayatta da korkularından kaçmaya meyilliler.

Nasıl uyanıkken birtakım duygular hissediyorsak, rüyalarımızda da bu duyguları hissediyoruz ve uyandığımızda bizim nasıl hissettiğimizi etkiliyor.

REM uykularının hafızamızı ve olumsuz duygularımızı bir şekilde dengelediğini biliyoruz ancak bu duyguların rüyalarımıza girmesi başka bir konudur.

Çoktan beynimizin duygu merkezi olarak bilinen amigdala’nın uyku sırasında aktif olduğu ve bu bölgenin zarar görmesi durumunda rüyalarımızdaki duygusal yoğunluğun da azaldığı kanıtlandı.

Böylece ‘tehlike simülasyon teorisi’ olarak bilinen teori rüyalarımızda tehlikeli olayların provasını yaptığımızı ortaya koyuyor.

Kaynak: https://www.sciencealert.com


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.