Okullar Açılıyor: Çocuklarla Korona Virüs Hakkında Konuşmak | Bilimya

Okullar açılacak ve çocuklar evlerinden ve güvenli alanlarından çıkıp riskli bir ortama girecekler. Bu nedenle çocukların koronavirüs hakkında detaylıca bilgilendirilmesi çok önemli. Bu yazı işte bu konu için oluşturuldu. Öncelikle çocuklarla koronavirüs hakkında nasıl konuşacağımızdan, sonrasında ise böyle bir dönemde onların moralini nasıl yüksek tutacağımızdan bahsedeceğiz.

 

Bunlar eşi görülmemiş zamanlar. Tavsiyeler, korkutucu istatistikler ve bazen kafa karıştıran bilgilerle kuşatılmış durumdayız. Bunların bir kısmı yardımcı olsa da bir kısmı bizi daha kötü hissettiriyor.

 

Bu yüzden korku ve endişe gibi duygulara kapılmamız bir sürpriz değil.Çocuklarımızın endişelerimizi (oyun alanında söylenenlerden bahsetmiyorum bile) algılamaları ve onları hem fiziksel hem de zihinsel olarak mümkün olduğunca korumaya çalışmamız da şaşırtıcı değil.

 

Fiziksel sağlığımızı korumak için gereken her türlü bilgiye sahibiz ancak bizim ve çocuklarımızın ruh sağlığı ne olacak? 

 

Okullar açılacak ve çocuklar evlerinden ve güvenli alanlarından çıkıp riskli bir ortama girecekler. Bu nedenle çocukların koronavirüs hakkında detaylıca bilgilendirilmesi çok önemli. Bu yazı işte bu konu için oluşturuldu. Öncelikle çocuklarla koronavirüs hakkında nasıl konuşacağımızdan, sonrasında ise böyle bir dönemde onların moralini nasıl yüksek tutacağımızdan bahsedeceğiz.

 

Çocuklarla Virüs Hakkında Nasıl Konuşmalıyım?

 

Elbette, her zaman kendi çocuğunuzu, durumlarını ve bu konuda sahip olabileceği hassasiyetleri düşünmelisiniz. Bununla birlikte, en azından bazı temel konularda açık ve dürüst olmanın çok önemli olduğunu tavsiye ediyoruz.

Çocuklarınızın ölü sayısını veya teşhis edilen sayıları takip etmesinin bir yararı yoktur, çünkü bunlar onlara herhangi bir şekilde yardımcı olacak mesajlar değildir. Bunun yerine, virüse maruz kalmalarını önlemek ve en aza indirmek için neler yapabileceklerine odaklanın.

 

İşte virüsün ne olduğunu açıklamak için kullanabileceğiniz gerçekten nazik bir komut dosyası:

 

Korona virüs nedir?

 

-Koronavirüs bir virüs türüdür, yenidir ve bu yüzden kısmen bu kadar dikkat çekmesinin nedeni budur.

-Virüsler çok yaygındır ve muhtemelen bunlardan birkaçına sahip olacaksınız ve sadece iyi bir şekilde iyileşeceksiniz! Örneğin, soğuk algınlığı bir virüstür ve muhtemelen hayatınızda bunlardan birkaç tane vardı.

-Koronavirüs, soğuk algınlığı ve grip ile aynı virüs ailesindedir.

-Doktorlar bunun için bir tedavi bulacaklar, ancak biraz zaman alabilir.

Belirtileri nelerdir?

 

Koronavirüsün en sık görülen semptomları şunlardır:

 

-Yüksek sıcaklık (ateş)

-Öksürük

-Nefes almada zorluk, ancak uzun süre kalmaz ve çoğu insan daha iyi olur (özellikle çocuklar!)

 

Vücudumu güvende tutmak için ne yapabilirim?

 

-Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıka. (bunu yaparken şarkılar söyleyerek eğlenceli hale getirin!)

-Hapşırırken veya öksürürken ağzını bir peçete ile ört. (daha sonra doğrudan çöpe atın).

-Ailenizin dışındakilerden, özellikle de yaşlı veya hasta kişilerden, güvenli bir mesafe olacak şekilde uzak dur.

-Maskeyi dışarıda olduğunuz sürece tak.

-Dezenfektan veya kolonya ile ellerini sürekli temizle.

 

El hijyeninin neden bu kadar önemli olduğunu öğrenmek için harika bir deney yapmak ister misiniz? Bunu çocuklarla deneyebilirsiniz.

 

  1. Bir tabak veya kase alın ve içine biraz su koyun.
  2. Biraz öğütülmüş biber ekleyin (biber virüsü temsil eder.)
  3. Şimdi, parmağınızı suya ve bibere koyun, muhtemelen elinizin üzerinde biraz biber var, değil mi?
  4. Sonra, parmağınıza biraz sabun koyun, durulamayın…
  5. Parmağınızı sabunla suya ve bibere koyun ve virüsün nasıl koştuğunu izleyin!

 

Bu yüzden el hijyeni çok önemlidir – ellerimiz temiz olduğunda virüs ona yapışamaz!

 

Ailenin önemli şeylere odaklanmasını sağlamak

İşte istediğiniz kadar yapabileceğiniz beş farklı aktivite…

 

  1. Şükran pratiği 

Bir gün ne kadar stresli görünse de, her zaman minnettar olmanız gereken şeyler vardır. Bu nedenle, her günün sonunda çocuğunuzla günlerinin en iyi 3 şeyi hakkında konuşun. Çok basit, daha önce duymuş olabileceğiniz bir tavsiye ve işe yarıyor.

  1. Dikkatli nefes alma

Derin nefesler alıp vermek çoğu şeye iyi gelir. Çocuklar çok stresli ve gergin olduklarında beraber düzenli nefes egzersizi yapmak onları rahatlacaktır. 

  1. Günlük anlamlı hedefler belirleyin

Çocukların odaklanmalarına yardımcı olmanın ve dopaminin beyinlerinin etrafında akmasını teşvik etmenin en kolay yollarından biri, bazı hedeflere ulaşmalarını sağlamaktır. Bu, karantina ve okul kapanış zamanlarında özellikle yararlı olacaktır. Onlar yönetilebilir ve eğlenceli bir sabah veya öğleden sonra alanı içinde elde edebileceğiniz bir şey düşünün.

  1. Bağlı kalın

Arkadaşlıklar ve ilişkiler, okuldan çıkmış olabileceğiniz için beklemeye alınmamalıdır. Çocuklarınızı arkadaşlarıyla sohbet etmek için telefonlar ve Facetime, Zoom gibi teknolojileri kullanmaya teşvik edin. Belki de her gün video üzerinden ilerlemeyi paylaşabilecekleri bir proje yapabilirler. Teknoloji o kadar da kötü bir şey değil ve bu zamanlarda onu tam olarak kullanmalıyız.

  1. Dışarı Çıkın

Temiz havadan daha iyi bir şey yoktur ve parklarımızı çok fazla ziyaret etmesek de, yine de kendi bahçemizi veya dış alanımızı kullanabiliriz. Günde en az birkaç kez dışarı çıkın ve derin nefes alın!

 

Bu gibi zorlukların üstesinden gelmemizi ne her gün neler olacağını olumluluk küçük anlarda gücünü bulma olmasıdır.

 

Bu test sürelerinde kendinize, ailenize ve topluluğunuzdaki kişilere karşı nazik olmayı unutmayın. Nazik olmak her zaman özgür ve her zaman paha biçilmezdir.

 

Çeviren: Mualla KAVAKKaynak: https://www.psychologies.co.uk/how-talk-children-about-coronavirus

Mualla Kavak

Life - long student.Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.