Sirke: Çok Amaçlı, Doğal Ev Temizleyicisi | Bilimya

 

Çok amaçlı temizleyiciler pratik çünkü Çok farklı yüzeylerde kullanılabilirler. Ancak bazıları etki̇li̇ olmasına karşınbu temizleyicilerden bazıları tamamen sağlıklı veya çevre dostu değil.

Diğer taraftan sirkenin toksik maddeler içermemesi ve çevre dostu olması onu tek çok amaçlı temizleyici solüsyon yapıyor. En iyi tarafı da aşırı ucuz olması.

Evinizi temizlemek ve dezenfekte etmek için sirkeyi kullanmanın dokuz yöntemi ile birlikte ne tür sirke kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.Sirkenin Ev Temizleyici Olarak Faydaları

Muhtemelen şu anda dolabınızda bekleyen bir şişe sirkeniz vardır. Fakat çoğunluk gibi sizde sirkeyi sadece salatalarda veya sebzeleri, eti, balığı marine etmek için kullanıyor olabilirsiniz. 

 

  • Asetik Asit İçerir

Sirke sadece yemek pişirmek için faydalı değildir. Asetik asitten oluştuğundan harika bir temizleyici ve dezenfektandır.

Asetik asit sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu veren renksiz, organik bir bileşendir. Ayrıca mağazalardan aldığınız temizleyicilerde de bulunur.

Sirkenin asidik doğası o kadar güçlüdür ki mineral birikintilerini, kirleri, yağları ve pası çözebilir. Dahası, bakterileri öldürecek kadar da güçlüdür. 

Farklı sirke türleri şunlardır:

-elma sirkesi

-beyaz damıtılmış sirke

-balzamik sirke

-kırmızı veya beyaz şarap sirkesi  • Kullanmak İçin En İyi Tür

Beyaz damıtılmış sirke yani beyaz sirke temizlik için en iyi sirkedir çünkü renk veren bir madde içermez. Bu yüzden yüzeylerde leke bırakmaz. Lekelenme koyu renkli sirke kullanılınca oluşabilir. 

Artı, beyaz sirke yüzde 5 oranında asitliğe sahiptir, bu oran da her gün kullandığınız temizleyicilerdekiyle eşdeğerdir.  

 

  • Sirkenin Kokusu Hakkında

Beyaz sirkenin güçlü kokusu hoş olmayabilir, bu durumda elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Beyaz damıtılmış sirke ile aynı temizleme özelliklerine sahiptir, ancak elma suyunun fermantasyonu ile yapıldığı için hafif tatlı bir kokuya sahiptir.

Elma sirkesi daha koyu renktedir, bu nedenle bir temizlik maddesi olarak kullanmadan önce suda seyreltin.

Sirkeyi temizleyici olarak kullanıyorsanız, koku yaklaşık bir saat kadar sürebilir. Ancak, bu toksik olmayan, doğal ve çevre dostu bir temizleyici için ödemek için küçük bir bedeldir.

Sirke suyu çözeltisi içeren bir sprey şişesine limon yağı, lavanta yağı veya nane yağı gibi birkaç damla uçucu yağ ekleyerek kokuyu maskeleyebilirsiniz.

Ya da bir pencere açın ve kokunun daha hızlı giderilmesine yardımcı olmak için biraz temiz hava akışı oluşturun.

İşte şimdi sirkenin evde birkaç yaygın kullanımına göz atın.

 

1.  Cam

Kendi cam temizleyicinizi yapmak için sirke kullanın. Bir ölçü su ve iki ölçü sirkeyi bir sprey şişede karıştırın. Solüsyonunu cam yüzeylere sıkın ve lekesiz bitiş için silerek temizleyin.

 

2.  Tezgahlar

Sirke doğal bir dezenfektan olduğundan, yemek pişirildikten sonra tezgahı temizleyebilir ve dezenfekte edebilir. Sert lekeler için, bir ölçü suya ve iki ölçü sirkeye birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin.

Sirke ayrıca tezgahtaki kokuları da giderebilir, ancak granit veya mermer üzerinde kullanılmamalıdır. Bunun yerine doğal bir mermer-granit temizleyici kullanın. Sirke içindeki asit, doğal taşın parlaklığını azaltabilir.

Sirke, yiyecek artıkları aramak için geceleri tezgahları gelen karıncaları da korkutabilir.

 

3.  Musluklar

Musluk ve demirlerdeki kalsiyum birikintilerini gidermek için 2 çay kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı tuzu birleştirin. Bu çözüm aynı zamanda sert su lekelerini duş başlıklarından da çıkarabilir.

İnatçı lekelerden kurtulmak için, armatürlere ve musluklare sirke püskürtün ve ardından gece boyunca etrafına bir torba bağlayın. Ertesi sabah fırçalayın ve durulayın.

 

  1. Duşlar ve küvetler

Kalın sabun köpüğü kalıntılarını ve küfler ortadan kaldırmak zor olabilir. Küvet ve duş duvarlarına seyreltilmemiş beyaz sirke püskürtün. Sirkeyi birkaç dakika bekletin, sonra fırçalayın ve durulayın.

Ya da bir macun oluşturmak ve sert kiri temizlemek için kabartma tozu ve sirkeyi birleştirin.

 

  1. Tuvaletler

Klozete 2-3 bardak seyreltilmemiş sirke dökün ve 3 saate kadar bekletin. Bir tuvalet fırçası ile fırçalayın ve yıkayın. Bu, kasenin etrafındaki halkaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve tuvaleti deodorize eder.

 

  1. Zeminler

Sirke ayrıca zemini mükemmel bir şekilde temizler, ancak sadece belirli zemin tiplerinde.

Parke zeminlerde sirke kullanmamalısınız, çünkü kaplamayı çözebilir ve leke bırakabilir. Sirke içindeki doğal asit de doğal taş zeminlere zarar verebilir.

Bununla birlikte, muşamba, kaplama üzerinde sirke kullanabilirsiniz.

1.5 litre suya 1/2 bardak sirke ekleyin. Seramik karoları temizlemek için 3 litre suya 1/2 bardak sirke ekleyin.

 

  1. Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinelerindeki deterjan kalıntılarını ve yemek artıklarını çözmek için durulama bölmesine 1 bardak sirke ekleyin ve makinenin bir tur çalışmasına izin verin.

 

  1. Cihazlar

Mikrodalgadaki hoş olmayan kokuları gidermek için, mikrodalganın içine 1/4 bardak sirke ve 1 bardak su içeren bir kase koyun ve birkaç dakika ısıtın. Bu çözüm aynı zamanda inatçı lekeleri de gevşetebilir.

Sirke, paslanmaz çelik de dahil olmak üzere cihazların iç ve dış kısımlarını temizlemek için de mükemmeldir. Bir sprey şişesinde eşit miktarda sirke ve su karıştırın, ardından aletlere püskürtün.

Çözeltiyi silmek için temiz bir mikrofiber bez kullanın. Cihazların yüzeyini çizebilecek aşındırıcı pedler kullanmayın.

 

  1. Çamaşır

Damıtılmış beyaz sirke, kumaş kokusunu ve lekelerini gidermek için de mükemmel bir seçimdir. Koyu renkli sirke kullanmayın, aksi takdirde giysilerinizi lekeleyebilirsiniz. Yıkama döngüsüne 1 bardak sirke ekleyin.

 

Sirke Sindirim Sağlığını İyileştirebilir Mi?

Sirke harika bir ev temizleyicisi olsa da, iç sindirim sisteminize yardımcı olabilir mi?

Sirke – ya da daha spesifik olarak elma sirkesi-sindirim sorunları için doğal bir çare olarak lanse edilmiştir, ancak bu iddiaları destekleyecek herhangi bir titiz çalışma ya da bilimsel veri yoktur.

 

Şişkinliği Hafifletebilir

Elma sirkesinin sindirim sorunlarını iyileştirmesi mümkün ancak midedeki asit seviyesini de artırabilir.

Bu yöntem, bazen düşük mide asidi nedeniyle şişkinlik gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Asit Reflü İle Mücadele Edebilir

Elma sirkesi de asit reflü ile savaşmaya yardımcı olabilir.

Sirkenin midedeki pH seviyesini dengelerken aynı zamanda bağırsakta kötü bakterilerin büyümesine engel olacağına inanılır. Bu da bağırsak iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Toksinleri Vücuttan Atabilir

Elma sirkesinin bir başka iddia edilen yararı, toksinleri vücuttan atma yeteneğidir. Bazı insanlar doğal bir detoksifiye edici olarak, kabızlık ve kilo kaybı için bir çare olarak kullanırlar.

 

Su ile seyreltin ve günde sadece 1 bardak için

Elma sirkesinin sindirim sağlığınızı iyileştirip iyileştiremeyeceğini bilmenin tek yolu denemek ve sonra nasıl hissettiğinizi görmektir. 1 ila 2 çay kaşığı elma sirkesini büyük bir bardak suda karıştırın ve için.

Organik, filtrelenmemiş elma sirkesi kullanın ve günde sadece bir bardak içirin.

 Çok fazla elma sirkesi diş minesine zarar verebilir.

 

Çeviren: Mualla Kavak 

Kaynak: https://www.healthline.com/health/cleaning-with-vinegar#summary

Mualla Kavak

Life - long student.Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.