Yeni Koronavirüs’ün Belirtileri Neler ve Ne Kadar Ölümcül? | Bilimya

1466456

Yeni Koronavirüs’ün Belirtileri Neler ve Ne Kadar Ölümcül?

 

2019’un sonunda, Çin’deki sağlık yetkilileri dünyayı, Aralık ortasından bu yana Wuhan’da birkaç insanın zatürre olmasına sebep olan yeni bir virüse karşı uyardı. O zamandan beri vaka sayısı 600’ü aşarak büyük bir artış gösterdi. Virüsün SARS ve MERS ile aynı ailede yer alan yeni bir koronavirüs olduğu kabul edildi.

Koronavirüs nedir?

Koronavirüsleri, genellikle öksürük ve burun akıntısı gibi hafif solunum semptomları gösteren yaygın virüs türleridir. Bazıları ise bundan daha tehlikelidir. 8000’den fazla insanı etkileyen SARS, 2003’te başlayan bir salgın esnasında 774 ölüme sebep oldu. İlk olarak 2012’de tanımlanan MERS ise çok daha ölümcüldür. Virüsün bulaştığı insanların yaklaşık %34’ü ölüyor.

Yeni virüsün belirtileri nelerdir?

Virüs teşhisi konan kişilerde ateş ve öksürük görülür ve bazıları nefes almakta zorlanır. Sağlık yetkililerine göre, semptomlar kişinin virüse maruz kalmasından iki gün ila iki hafta sonra ortaya çıkmaktadır.

Teşhis nasıl konulur ve tedavisi nedir?

Çin’deki yetkililer virüs genomunu sıralayıp bu bilgileri paylaşarak dünyadaki grupların virüsü test edebilmesini sağladılar. Enfeksiyon için spesifik bir antiviral tedavi yok, bu nedenle virüse sahip olanların semptomları tedavi edilir.

Virüs nasıl ortaya çıktı?

Dünya Sağlık Örgütü bu hafta gazetecilere ajansın hala virüsün kaynağını tespit etme üzerine çalıştıklarını söyledi. Ama onaylanan ilk vakaların çoğu Wuhan’da bir markette bulunan insanlardı. Canlı çiftlik ve yabani hayvan satan market o zamandan beri kapatıldı ve dezenfekte edildi.

Son yapılan bir genetik analiz, bu virüsün yarasa ve yılanlara bulaşan virüslere benzediğini göstermektedir. Araştırmacılar, virüsün yarasa ve yılanlarda bulunan ayrı virüslerin yeniden birleşmesiyle ortaya çıkmış olabileceğine inanıyor.

İnsanlara nasıl yayıldı?

Aynı genetik analiz, virüsün mutasyona uğramış bir protein geni aracılığıyla yılanlardan insanlara sıçrama yeteneğini geliştirmiş olabileceğini öne sürüyor.

Virüs şimdiye kadar nerelere yayıldı?

Doğrulanan vakaların çoğu, en az 444 insanın teşhis konulduğu Wuhan’da meydana geldi. Fakat Pekin, Şangay ve Guangdong dahil olmak üzere Çin’de daha birçok vaka onaylandı.

Dünya çapındaki koronavirüs istatistiklerine göre doğrulanmış vaka sayısı 5,564’tür.

Ancak virüs başka ülkelere de yayıldı. Tayland, Japonya, Güney Kore, ABD ve en son Singapur ve Vietnam’da da doğrulanan vakalar var. Şimdiye kadar, teyit edilen tüm vakalar Çin’den seyahat eden insanlarda. Ancak yüzlerce şüpheli vaka, Asya’daki ülkelerin yanı sıra İngiltere ve Meksika’da da araştırılıyor.

Ne kadar bulaşıcı?

Virüsün ne kadar kolay yayıldığını bilmek için henüz çok erken. Hava yoluyla yayıldığını ve insanlar arasında aktarılabildiğini biliyoruz.

Ne kadar ölümcül?

Şimdiye kadar virüs, 131 kişinin ölümüne sebep oldu. Bu da ölüm oranının %4 olduğunu gösteriyor. Virüsün mutasyona uğrayarak daha tehlikeli hale gelebileceğine dair endişeler var.

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2231333-what-are-the-symptoms-of-the-new-coronavirus-and-how-deadly-is-it/

Çevirmen: Ezgi İçmen


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.