En Garip Psikolojik Sendromlar | Bilimya

 

1. Alice Harikalar Diyarında Sendromu

 Todd sendromu olarak da bilinen bu sendrom cisim ve vücut  algısında değişimler olarak gözleniyor. Bu sendromu yaşayan kişiler vücutlarının kısımlarını, cisimleri olduğundan daha büyük ya da küçük görüyorlar. Sesleri de olduğundan daha düşük ya da daha yüksek duyuyorlar.  Ayrıca hız ve doku hislerini de kaybediyorlar. Neyse ki bu sendrom çok çok nadir. Çoğunlukla beyninde tümor oluşan veya önceden uyuşturucu madde kullanmış insanlarda görülüyor.2.  Kudüs Sendromu

Bu sendrom daha öceden mental sorunları veya klinik geçmişleri olan kişilerde ortaya çıkıyor. Bu kişiler bir kutsal şehri -özellikle kudüs- ziyaret ettiklerinde dini halüsinasyonlar görmeye başlıyorlar. Kendilerini dini bir kahraman sanıyorlar. İlahiler söylemeye, çıgınca dua etmeye başlıyorlar. 

3.  Boantropi

Korkutucu ve nadir olan boantropi hastaları kendilerini bir inek sanıyor. Elleri ve ayakları üzerinde yürüyorlar, ot yiyorlar ve bunu fark edemiyorlar. Sendromun İncil’de bile geçtiğine inanılıyor. Kral Nebukadnezar “ insanlar tarafından yönetilen ve sığır gibi ot yiyen”olarak tanımlanıyor.

4.  Capgras Sendromu

Joseph Capgras tarafından ilk kez 1923’te tanımlanan bu sendromdan muzdarip kişiler sevdikleri bir insanın yerine ona tıpkı benzeyen bir başkasının geçtiğine ve ona acı çektirmeye çalıştığına inanıyor. 

 

5.  Folie A Deux

Bu sendroma sahip kişilerde bir sanrı sanki bulaşıcıymış gibi birinden diğerine geçiyor. İkinci kişi “enfekte” olarak adlandırılıyor ve o da tıpkı birinci kişi gibi güçlü şekilde bu sanrıya inanıyor.

 

6.  Diyojen Sendromu

Bu kişiler Diyojen’in aksine istifçilikle boğuşuyorlar. Rastgele şeyleri biriktirip onlarla duygusal bağ kuruyorlar. Kendilerine karşı çıkanlardan uzaklaşıyorlar. Bir süre sonra zaten toplum tarafından dışlanıyorlar.7.  Kluver-Bucy Sendromu

Bir düşünün, canınız kitap yemek istiyor veya eşyalara karşı cinsel istek duyuyorsunuz. Bu nasıl mümkün olabilir? Kluver-Bucy sendromuna sahip kişiler tam da bunu yaşıyor. Bu sendrom hafıza kaybı yaşayan kişilerde ortaya çıkıyor ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde onlar objeleri tanımakta güçlük çekiyorlar.

 

8.  Othello Sendromu

Adını Shakespeare’in Othello oyunundan alan sendrom sevdiği kişileri aşırı derecede kıskananların muzdarip olduğu mental bir bozukluktur. %60 oranında erkeklerde ortaya çıkar. Sürekli olarak karşısındaki kişilerin sadakatsizliğini, ihanetini bulmaya çalışırlar. Bunun yüzünden kendilerine ve sevdiklerine zarar verebilirler. 

 

9.  Uzaylı El Sendromu

Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi olan bu sendroma sahip kişiler bir uzuvlarının veya ellerinin kontrolünü kaybediyorlar. İstemsizce kendilerine, kıyafetlerine zarar veriyorlar. Uzaylı el sendromu Alzheimer, Creutzfeldt-Jakob hastaları ve beyin operasyonu sırasında beynin iki lobu ayrılmış kişilerde ortaya çıkıyor. Tedavisi yok. 

 

10.  Vahşi Adam Sendromu

Sadece Papua Yeni Gine’deki 30-35 yaş arası erkeklerde görülen bu hastalık nedeniyle insanlar aniden garip şekilde konuşmaya başlıyorlar. “ Vahşi adam, o bir vahşi adam!” diyerek etrafta dolaşıyorlar ve yol boyunca küçük hırsızlıuklar yapıyorlar. Haftalar sonra sanki hiçbir şey olmamış gibi eve geri dönüyorlar.

 

 

 

Yazan: Mualla KAVAKYararlanılan Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mental_disorders

https://exploringyourmind.com/interesting-psychological-syndromes/

Mualla Kavak

Life - long student.Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.