Frankenstein’a İlham Veren Çılgın Bilim İnsanı | Bilimya

Johann Conrad Dippel (1673-1734) Alman doktor, teolog ve simyacıdır. Günümüzde hâlâ kumaşlarda kullanılan sentetik boyalardan biri olan Prusya mavisini keşfetmiştir. Aynı zamanda hayvanların kemiğinden elde edilen ve Dippel yağı olarak bilinen bir sıvı keşfetti. Bu sıvı, geçmişte hayvan ve böcekleri uzaklaştırmak ve savaşta düşmanın suyunu içilmez hale getirmek amacıyla kullanılırdı. Dippel bu yağın simyacıların aradığı ünlü yaşam iksiri olduğuna inanıyordu.

Ancak Dippel’i asıl ünlü yapan şey keşiflerinden çok, yazar Mary Shelley’in ilham kaynağı olması. Dippel Almanya’daki Frankenstein şatosunda doğdu, burada deneyler yaptı (iddiaya göre nitrojen üstünde yaptığı deneyler sonucunda şatonun kulelerinden birini patlatmış). Dippel, hayvanlar ve insan kadavraları üstünde deneyler yaptı, ruhu bir canlıdan başka bir canlıya aktarmaya çalıştı. Dippel’in bu garip deneyleri Mary Shelley’in ünlü romanı Frankenstein’daki ana karakter Victor Frankenstein’ın ilham kaynağı oldu. Roman, adını Dippel’in yaşadığı şatodan aldı.

 

Bu yazı Enis Doko’ya aittir ve ilk defa 5 Haziran 2018 tarihinde www.bilimoloji.com sitesinde yayınlanmıştır. 


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.