Geleceğin Ağrı Kesicisi Beyninizde | Bilimya

bu da amigdala

Duke Üniversitesi’nde yapılan araştırmada farelerin beyninde ağrının ortadan kaldırılmasını sağlayan bir merkez bulundu. Bilim insanları bu merkezin Placebo Mekanizması’nın çalışma alanı olan beyin santralinde yani merkezinde bulunmasını bekliyordu çünkü Placebo burada etki gösterdiği için bu merkezde bir ağrı kesici alan olduğu düşünülüyordu ancak beklenenin aksine beyindeki ağrı kesici merkez santral bölgede değil, Amigdala’da bulundu.

Beklenmedik Bölge

Amigdala ‘Kaç ya da Savaş’ mekanizması ya da korku, stres gibi olumsuz duyguların merkezi olarak kabul edilir bu yüzden bu bölgede bir ağrı kesici mekanizmanın bulunması bilim insanları için şaşırtıcı bir keşifti.

Süregelen araştırmalar daha çok beynin hangi kısımlarının ağrıyı oluşturabildiği üzerineydi. Beyinde ağrı oluşturma yeteneğine sahip birçok bölge ve bu bölgelerdeki ağrı sinyallerini tek tek kesmek yerine, tek bir bölge ağrıyı tek başına durdurabiliyor.Nörobiyoloji alanında çalışan Prof. Fan Wang ve ekibi daha önce anestezi ilaçlarının beyinde hangi bölgeleri baskılamak yerine uyardığını araştırdığı bir çalışma Ağrı Kesici Merkezi bulmak için yapılan çalışmaya yol gösterdi. Bu araştırmaya göre genel anestetikler beyinde yavaş uyku dalgalarının yayılmasını sağlıyor. Ancak ağrı ve uykuyu birbirinden ayrı elen alan ekip genel anestezi ilaçlarının aynı zamanda Amigdala’nın merkezini de uyardığını keşfetti ve bu merkeze CeAga adını verdiler.

Amigdala Ağrıyı Nasıl Kesiyor?

Nöral sinyaller üzerinde ‘iz-sürme’ yöntemiyle yapılan araştırmada Amigdala’nın beynin başka bölgeleriyle de sinirsel bağlantılar kurduğu görüldü. Farelere beynin farklı bölgelerinden ağrı sinyalleri verildiğinde bu bölgelere Amigdala’dan bu bölgelere farklı inhibitör yani baskılayıcı sinyaller gittiği görüldü ki bu da Amigdala’nın ağrıyı nasıl kestiğini anlamamızı sağlıyor.

Optogenetik adı verilen ışık sayesinde beynin belirli bölgelerini uyarabilmemizi sağlayan sistemler CeAga bölgesi uyarıldığında farelerdeki pati yalama, yüz sıvazlama gibi kendini teskin edici hareketlerin de ağrı kesici merkez uyarılır uyarılmaz durduğu görüldü.  CeAga’daki uyarı kesildiği andaysa farelerde ani ve yüksek dozda ağrı görüldü.

Ayrıca araştırma ekibi düşük dozda ketamin içeren duyuların çalışmasını engellemeden ağrıyı engelleyen bir ilaç üretti. Ekip şimdi yalnızda ağrı CeAga’daki sinir hücrelerini uyararak çalışacak bir ilaç araştırması yapıyor.

Araştırmanın yayınlandığı makaleye buradan ulaşabilirsiniz. 

Şeyma SürücüHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.