Gereksiz Parçalardan Evrimle Kurtulan İlk Canlı | Bilimya

facivermis-2-credit-franz-anthony_web

‘Vücut parçalarını kaybetmesiyle bilinen en eski hayvan 518 milyon yıl önce yaşamış bir çeşit solucandır.’

Mağarada yaşayan canlıların gözlerinin evrilerek küçülmesi gibi bu hayvan da arka bacaklarını kaybetmiş.

Facivermis Yunnanicus, ilk kompleks hayvanların suda evrildiği Kambriyan dönemde yaşamış solucan tarzı bir canlı. Bu canlı 10 santimetreden az olup önünde 5 çift dikenli ayağı varken arkasında ayak yoktur.

Eskiden bilimsel olarak bunun ne tür bir hayvan olduğunu belirlemek zordu.

Araştırmacılar bazı fosillerde solucanımsı canlının yaptığı ve içinde yaşadığı bir tüp olduğunu keşfetti. Bu keşif, bu canlının süzerek beslenen bir canlı olduğunu gösteriyor. Yani bu solucanımsı canlı tübünü bir yüzeye geminin demir atması gibi koyuyor ve ön ayaklarıyla oradan geçen besin parçacıklarını yakalıyor.

Bu canlının yakın akrabaları besini yakalamak için uzun ve tüylü uzantılara sahip fakat halen daha arka bacaklara da sahip ki o bacaklarla kendilerini bir yere sabitliyorlardı.

Howard ”Facivermis, işi büyüttü ve arka bacaklarını tamamen kaybedip içinde yaşayacak bir tüp oluşturdu. Bu canlı özelleşmiş bir grubun özelleşmiş bir üyesi.” şeklinde konuştu.

Dünya’daki en ilkel canlılardan bazıları solucanlardı. O vakitlerde bu ilkel solucanlardan bazıları ikiye ayrıldı. Ayakları olmayan ve Nematod gibi türlerin oluşmasını sağlayan Cycloneuralia türü ve ayakların evrilmesini sağlayan Lobopodian türü. Bu iki tür ayakları olan şu üç grubun oluşmasını sağladı: içinde böceklerin ve örümceklerin de olduğu Eklembacaklılar, Kadife Solucanları ve Su Ayıları.

Bu canlının, bu iki fosil grup arasındaki ara geçiş olduğu düşünülüyordu. Fakat Howard bunun yanlış olduğunu çünkü bu canlının Lobopodian olduğunu belirten karakteristik gözlere sahip olduğunu söylüyor.

Howard ” Araştırmamız bu solucanın bir ara geçiş olmadığını gösteriyor. Bu canlı ayaklarını kaybeden basitleşmiş bir Lobopodian. Görünüşü onu olduğundan daha ilkel gösteriyor.” dedi.

Çevirmen: Ozan Kaşkaya


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.