Bilim İnsanları Güneş’i Karartmayı Planlıyor | Bilimya

sunnn

Bir bilim kurgu filmi fikri gibi görünse de Cape Town Üniversite’sinden araştırmacıların geçen hafta yayınladığı araştırma raporunun sonucunda, gittikçe daha da hızlı bir şekilde yaklaşmakta olan, su kaynaklarının bize yetmeyecek kadar azalacağı Sıfırıncı Gün’ü ertelemek için ilginç bir plan sundular.

Sıfırıncı Günü’n 2100’den önce gelme olasılığını %90 azaltacak olan ilginç plan şöyle: Cape Town’da atmosfere yoğun miktarda sülfürdioksit gazı salınarak büyük bir bulut oluşturulacak ve Güneş ışınlarının Dünya’ya direkt düşmesi engellenecek, böylece Dünya’nın ısısı azalarak su kaynaklarının hızla tükenişi yavaşlamış olacak.Cape Town’ın 2017 yılında sıfır seviyesine ulaşmasına ramak kalmış ve barajlardaki su seviyesi %13’e düşmüştü. Bu sebepten dolayı küresel ısınma ve suların çekilmesi Güney Afrikalı bilim insanları için birincil öncelikteki araştırma konularından biri.

Aslında bu fikrin bir benzeri Sun Shine filminde de işlenmişti. Plan daha önce Harvard Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından denenmek istenilmiş ancak sonuca ulaşılamamıştı.

 

Öte yandan uzmanlar bu fikre küresel ısınmayı durdurmak için atmosfere gaz salınmasını iklim değişikliğine olumsuz katkıları olabilecek bir fikir olarak gördüklerinden karşı çıkıyorlar. Hali hazırda atmosferde çok fazla zararlı gaz bulunduğu ve bu gazların küresel ısınmayı ve Sıfırıncı Günü yaklaştırdığı savını öne sürerek bu deneyin mevcut durumu daha da kötüye götüreceği savunuluyor.

Cape Town Üniversitesi araştırmacılarıysa hemen bir önlem alınmazsa Sıfırıncı Gün’ün 2100’e kadar gerçekleşmesi ihtimalinin 3 kat artacağını öne sürüyor.

 

Kaynaklar:
https://www.sciencealert.com/harvard-scientists-say-reflecting-the-sun-could-safely-halve-temperature-increases

https://mg.co.za/environment/2020-11-21-artificially-dimming-the-sun-may-reduce-the-risk-of-future-droughts-in-cape-town/

https://climateanalytics.org/about-us/

https://www.thesun.co.uk/tech/13294211/south-africa-dim-sun-running-out-water/

Şeyma SürücüHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.