İzotretinoin | Bilimya

Roaccutane Kapak

Isotretinoin veya izotretinoin yaygın olarak sivilce ilacı olarak kullanılan etkili bir ilaç. Roaccutane, Aknegen, Aknetrent, Zoretanin marka isimleri ile pazarlanmaktadır.

Aslında vücutta doğal olarak az miktarda bulunan retinoid olan izotretinoin A vitamini ile de ilişkilidir.

Yarılanma ömrü 10-20 saattir. Metabolizması hepatiktir. Böbrek veya dışkı ile atılır.

Gebelik kategorisi X olarak belirlenmiştir. Genellikle oral olarak tercih edilir ancak topikal uygulaması da mevcuttur.

Kullanımı

Genellikle yoğun akne problemi yaşayan hastalara verilen izotretinoin, zaman zaman cilt kanserleri tedavisinde de kullanılmıştır. Ayrıca Harlequin-tip iktiyozis ve lamalar iktiyozis tedavisinde de kullanılır.

İlacı almak için özel onay formu doldurulur. Her isteyen bu ilaca kolaylıkla ulaşmamalıdır. Yanlış kullanımlarda önemli yan etkilere sebebiyet verebilir. Burada yazan ifadeler tamamen bilgilendirme amaçlı olup tavsiye içermemektedir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız!
Yan etkileri

Retinoik aside benzerliği olduğundan doğum kusurlarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden tedavi süresince ve tedavi bitiminden 1 ay sonra hamile kalınmamalıdır.

Güneşe hassasiyet, burun/dudak kuruluğu, zihni yorgunluk, karın ağrısı, saçların incelmesi görülebilen yan etkilerdir.

Depresyon, psikoz gibi psikiyatrik yan etkileri görülmüş olsa da bunlar nadirdir. Prematüre epifiz kapanması ve hiperostoz yan etkileri de bildirilmiştir.

Görsel “Rabiaca – Roaccutane Sürecim” YouTube videosundan alınmıştır.

Tarihi

Tarihçesine bakarsak 1969 yılında patentlenmiştir, 1971 yılında ticari kullanıma başlanmıştır. Şu anda birçok firma tarafından üretilen ilaç dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Görsel “Zeynep – Sivilcelerimden Nasıl Kurtuldum?” YouTube videosundan alınmıştır.

COVID-19

COVID-19 ile ilişki olabileceği de düşünülmekte olup bilim insanları tarafından çalışmalar yapılmaktadır.

Ahmet Turan İnce

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp FakültesiHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.