Koronavirüs İnhibitörü Ivermectin | Bilimya

5e3bfdf45542811b58e2c150

Avustralyalı bilim insanlarının SARS-CoV-2’ye karşı yeni keşfettiği ilaç Ivermectin..

Öncelikle ilacı yeni keşfetmiş sayılmazlar. Çünkü Ivermectin 1975 yılında keşfedilmiş ve 1981 yılında tıbbi kullanım alanı bulunmuştur. Ivermectin aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nün temel ilaçlar listesinde bulunduğu için çok yaygın kullanılıyor.

 

Peki bu Ivermectin nerede bu kadar yaygın kullanılıyor?

Ivermectin , birçok parazit istilasının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır . Bu parazitlere örnek olarak kafa biti, uyuz, nehir körlüğü verilebilir.

Antiviral olarak, DENV (Dang virüsü) , West Nile Virus , Venezüella at ensefalit virüsü (VEEV) ve influenza gibi RNA virüsleri tarafından oluşan enfeksiyonu sınırlandırdığı da görülmüştür. 

Ivermectin FDA onaylı bir ilaç olduğu için yasal olarak kullanımında bir zarar yoktur ama bu ilacın da çoğu ilaçta olduğu gibi kontrendikeleri (kullanımı sakıncalı olan durumları) vardır.

Ivermectin beş yaşın altındaki çocuklarda veya 15 kilogramdan daha az olan çocuklarda , emziren kadınlarda ve karaciğer veya böbrek hastalığı olan bireylerde kontrendikedir. İlacın hamilelik sırasında kullanımının güvenli olup olmadığı da henüz kesin değildir.

Ayrıca gözlerde kızarma, ciltte yanma ve kuruluk yaygın yan etkileri arasındadır.

 

Gelelim ilacın şu an SARS-CoV-2 için önemine;

Ivermectin, Avustralyalı birkaç bilim insanı tarafından SARS-CoV-2’ye karşı in vitro olarak denenmiş ve güçlü bir inhibitör olduğu anlaşılmış.

Ivermectin tedavisi ile hücre ile ilişkili viral RNA’da % 99.8’lik bir azalma gözlenmiştir. Bu etki sayesinde SARS-CoV-2 RNA replikasyonunda 48 saatte yaklaşık 5000 kat azalma görmüşler. Bununla beraber 72 saatin sonunda daha fazla bir azalma görülmemiş.

Ivermectin’in koronavirüs üzerinde önerilen antiviral etkisinin şeması. Impα / β1 heterodimeri sitoplazmada (üstte) koronavirüs kargo proteinine bağlanır ve nükleer gözenek kompleksi (NPC) yoluyla kompleksin parçalandığı ve viral yükün konakçı hücrenin antiviral tepkisini azaltarak, enfeksiyonun artmasına neden olabilir. . Ivermektin, Impα / β1 heterodimerine bağlanır ve dengesini bozar, böylece Impα / β1’in viral proteine (altta) bağlanmasını ve çekirdeğe girmesini önler. Bu muhtemelen antiviral yanıtların azalmış inhibisyonu ile sonuçlanır, bu da normal, daha etkili bir antiviral yanıta yol açar.

 

Sonuç olarak, SARS-CoV-2 için etkili bir anti-viral gelişme, enfeksiyonun erken dönemlerinde hastalara verilirse, viral yükü sınırlamaya, ciddi hastalık ilerlemesini önlemeye ve kişiden kişiye bulaşmasını sınırlamaya yardımcı olabilir.

 

Kaynaklar:

1-https://en.m.wikipedia.org/wiki /Ivermectin

2-https://www.sciencedirect.com/science /article/pii/S0166354220302011?via %3Dihub

 


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.