Legolarla Protez Kol Nasıl Yapılır? | Bilimya

LEGO PROTEZ

Her çocuğun ilk oyuncaklarından biri olan Legolar, yetişkinlerin de favori oyuncaklarından. Yetişkinler çoğu zaman hayran oldukları dünyaların minyatürlerini yapmakta kullansalar da legolarla akla gelmeyecek alanlarda mucizeler yaratılabilir. Bunun en iyi örneklerinden birini David Aguilar inşa etti: Legolardan bir protez kol. Hayal gücü ve birkaç parça legonun birleşmesi bazen insanların en büyük ihtiyaçlarından birine çare olabiliyor.

David Aguilar sağ kolu olmadan doğdu. Protez uzuvların fiyatları, bakımları ve rehabilitasyonları çok pahalı olduğundan günümüzde hala protez sahibi olmayan insanlar mevcut, bu sebeple hayallerinden birinin maddi olarak karşılanabilir protez uzuvlar üretmek olduğunu söyleyen David şu an Katolonya Üniversitesi’nde biyo-mühendislik okuyor. Benzer işlevselliğe sahip protez kolların yurt dışı satış fiyatı 100.000 dolara kadar yükselebiliyor. Daha karşılanabilir protez üretme arayışında olan tek kişi David Aguilar da değil, 3 boyutlu yazıcılarla protez uzuvlar üreten başka girişimciler de bulunuyor.HAYAL GÜCÜNÜN İHTİYAÇLARLA KESİŞTİĞİ NOKTA

David Aguilar kendine Legolardan protez kollar tasarlamaya 9 yaşında başladı. O günden bu yana kendi yaptığı protezlerine fonksiyonellik katmak için çalışan biyo-mühendis adayı David, 18 yaşındayken kaldığı yurt odasın küresel kavrama, ince kavrama, kaba kavrama gibi ince motor becerilere, dirsek ve bilek eklemlerine sahip bir eli içeren protez kolu tasarlamayı başardı. Bu protez kol aynı zamanda elektirikli bir motora da sahip David 4. Modeli olan bu protez kolu günlük hayatta aktif olarak kullanıyor ve ürettiği protez kollara en sevdiği çizgi roman karakteri olan Demir Adam’dan ilham almış isimler veriyor.

David ürettiği protez kolları ve yapım aşamalarını kendi Youtube kanalından Han Solo takma adı altında yayınlıyor. David yurt odasında Legolarla ve hayal gücüyle ürettiği protez kollarla hiçbir şeyin imkansız olmadığını tüm dünyaya gösteriyor.

 

David Aguilar’ın YouTube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCSjwgNfrF5oTp1PdBrsptKA/videos 

Şeyma SürücüHakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.