Mars’ta Atmosfer İnşa Etmek | Bilimya

61331

Uzun yıllardır dünyamızın dışında bir yerlerde bir yaşam belirtisi ya da yaşamamıza olanak sağlayan bir ortam arıyoruz. Nedendir bilinmez ama koca bir dünyaya sığamadık ve hunharca kaynaklarımızı da tüketmeye devam ediyoruz. Bu tür sebepler ise yukarıda değindiğim gibi bizleri, başka yaşanabilecek ortamları aramaya sevk ediyor. Bunlardan bir tanesi ise Mars.

Dünyamızı saymazsak Mars, Güneş Sistemi’nin su ve yaşam bakımından en zengin gezegeni sayılabilecek durumdadır. Ancak her şeye, her deneye ve her uğraşa rağmen insan yaşamını olanaklı kılacak bir ortam bulunmamaktadır. Son yıllarda ise bilim adamları Mars’ta, yaşama elverişli bir ortam aramak yerine bu gezegenin belirli bir bölgesinin atmosferini kendileri inşa etmeyi kararlaştırdılar.

Peki ya nasıl?

Aerojel denilen ve günümüzde uzay teknolojisinin birçok alanında kullanılmaya başlanan bu madde sayesinde bir atmosfer inşa edilmesi planlanıyor. Aerojel, içerisinde %99 oranında hava bulunduran katı bir maddedir. Fazla uzaklarda aramaya gerek yok. Nemi önleme amacıyla yeni aldığımız bir ürünün içinden küçük ve paket halinde çıkar kendisi. Süper yalıtkan olan bu maddenin asıl marifeti ise fotosentez için yeterli güneş ışığına izin verirken aynı zamanda zararlı olan güneş ışığı radyasyonunu geçirmemesidir.

Araştırmacılar Mars’taki koşulları taklit etmek için deneyler yaptılar. İki tür silika aerojeli denediler. Her ikisinin de sıcaklığı yükseltmede etkili olduğunu buldular. Yine her ikisi de tehlikeli güneş ışığı radyasyonunu engelleme konusunda etkiliydi. Harvard Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yapan Robin Wordsworth konu hakkında şunları söylüyor: “Mars’ı yaşanabilir hale getirmeye yönelik bu bölgesel yaklaşım, küresel atmosfer değişikliklerinden çok daha ulaşılabilir”.

Aerojel, dünyamızın atmosferine benzer bir atmosfer modeli ortaya koyuyor. Gerektiği kadar yalıtkan ve iletken. Gerektiği kadar da filtreleme yapıyor. Bu sebepten dolayı işimize büyük ölçüde yarayacak gibi duruyor. Başka gezegenlerde yaşam arayan insanoğlunun macerası, gelişen teknoloji ile farklı hallere bürünüyor. Umarız maceramızın sonu mutlu bir şekilde biter.


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.