Mutlu Olmanızı Sağlayan Hormonlar | Bilimya

1. Endorfin

 

 

Hipofiz bezinin ön bölgesinde salgılanan endorfin vücudun ağrı kesicisidir. Endojen ve morfin kelimelerinin birleşiminden oluşur. Korku, ağrı ve strese karşı savaşır. Endorfinin en az  farklı türü vardır ve bir çeşidi olan beta-endorfin, morfinden bile daha güçlüdür. Fakat endorfin masum ve çok güzel gibi görünse de bazı ruhsal, zihinsel ve fiziksel hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Peki endorfin salgılanmasını artırmak için neler yapabiliriz?

 

  1. Gülümsemek.
  2. Egzersiz. 
  3. Fizikî temas (sevilen kişiye sarılmak, elini tutmak, masaj vs).
  4. Olumlu telkin.
  5. Su teması.
  6. Komedi ve mizaha zaman ayırmak.
  7. Acı biber, çikolata, muz tüketmek.
  8. Gece 23 ile 3 arası uyumak.
  9. Ağlamak.
  10. Akupunktur ve aromaterapi.

 2.  Dopamin

 

 

Dopamin ödül mekanizması ve motivasyonda rol oynar. Nöronlar arası nörotransmitter görevi yapar. Bağımlılık yapan ilaçlar dopamini hedef alır. Keyif verici ve uyuşturucu maddeler dopamin salınımını artırır. Beyin dışında da vücutta çok önemli görevler üstlenir. Eksikliğinde motor becerileri zayıflar, parkinson ve şizofreni gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Hedefleri parça parça koymak ve adım adım başarmak dopamin salgılatır. Peki, dopamin salınımını artıran yiyecekler nelerdir?

1.Protein kaynakları (yumurta, yoğurt, balık, et)

2.Kahve

3.Çikolata

4.Badem

5.Meyveler (muz,çilek,elma)

6.Yulaf ve süt

7.Yeşil çay

 

3.  Serotonin

 

 

Beyinde rafe çekirdeklerinde üretilen serotonin ruh hali, iştah ve uykunun organizasyonunda kullanılır. Beyinde nöron ağlarını düzenler. Büyüme, üreme, davranış ve yaşlanma gibi süreçlerde vücutta birçok görev alır. Serotonin vüzutta bulunmadığı zaman yalnızlık duygusu ve depreesyon ortaya çıkar. Antidepresanlar, suç işlemek, çetelere katılmak gibi aktiviteler ve geçmiş başarıları düşünmek-şükran duymak serotonin salınımını artırır. Ayrıca güneş ışığı almak da bu hormonun salgılanmasına yardımcı olur. Serotonin içeren gıdaların listesi ise bu:

1.Tahıllar

2.Hayvansal gıdalar

3.Kuru yemişler

4.Bitkisel yağlar

5.Süt ürünleri

6.Bakliyatlar

7.Meyve-sebze

 

 

4.  Oksitosin

 

 

Son yıllarda popüleritesi artan oksitosin hormonu partnerler arası bağlılıkta, üremede, doğum esnasında rahim kaslarının kasılmasında büyük yer tutar. Doğumdan sonra ise süt üretimini tetikler. Ayrıca oksitosin reseptör geni yüzleri tanımada yardımcı oluyor. Sadakati artıran bu hormonu artırmanın yolu ise şunlardan geçiyor:

 

1.Birisine sarılmak.

2.Hediye vermek

3.Hediye almak.

4.Masaj

5.İltifat almak.

6.Başkalarını dinlemek.

7.Ağlamak.

8.Egzersiz

9.Cömert olmak, paylaşmak. 

Mualla Kavak

Life - long student.Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.