Son Dakika Haberleri Direkt Beynimize Gelebilir | Bilimya

Beyinveinternet

Beynimiz, yaklaşık olarak 1,5 kg ağırlığında olan ancak yaptıkları ve yapacaklarıyla dünyalara bedel olan organımızdır. Öyle ki dışarıdan aldığı her türlü veriyi, ne olduğunu hiç umursamadan nöron denilen birimler sayesinde işler ve çıktısını verir. Kulağa garip gelecek olan ise gelecekte haberlerin, tweetlerin, mesajların ve diğer verilerin aracısız olarak beynimize ulaşacak olmasıdır. Daha test aşamasında olduğu için hakkında pek fazla bilgi olmayan bu teknolojiyi ancak yüzeysel olarak inceleyebiliyoruz.

Araştırmacı-Yazar Robert Freitas, Nöral-nanorobot denilen ve insan vücuduna yerleştirilecek olan bu cihazların internete gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmaya yarayacağını ifade ediyor. Vücudumuzun damar sisteminde dolaşacakları ve beyin hücrelerinde adeta cirit atacakları söylenen bu cihazlar, internet ve beyin arasındaki arayüz olacaklardır. Beyinden çıkan veriler, günümüz bilgisayar iletişimlerinde olduğu gibi şifreli bir şekilde bulut tabanlı süper bilgisayar üzerinden ağa çıkacaklardır. Böylece telefonunuzu ya da televizyonunuzu açmadan gündemdeki haberlere, Whatsapp mesajlarınıza ve daha birçok internet ortamına direkt erişim sağlayabileceksiniz.

Kaynaklar:
David Eagleman “Beyin: Senin Hikayen” Syf.205
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-04/f-hit041219.php


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.