Türk Arşivciler Buldu: Meteor Sebebiyle Ölümün İlk Kaydı | Bilimya

 

CHRIS BUTLER/SCIENCE SOURCE

 

Meteor sebebiyle ölen insanların hikayeleri Hz. İsa zamanlarına dayandırılsa da sadece birkaç son on yıl belge haline getirilmiştir. Şimdi Türk araştırmacılar, Ağustos 1888’de Irak’ta bir kişiyi öldüren diğerini de yaralayan ve bir tepeye düşen meteorun ilk kanıtlarını keşfettiler. 

 

Olayı anlatan belgeler Türk devlet arşivlerinde bulundu, ekip bugün Meteoritics & Planetary Science dergisine çevrimiçi olarak rapor verdi. Yerel otoriteler tarafından olaydan hemen sonra yazılan üç mektuba göre öldüren gök taşı, 10 dakikalık aralıklarla düşen taşlardan biriydi. Yakındaki bir şehirde ateş topu görüldüğüne dair olan raporlar, nesnenin atmosferde havaya uçmadan önce güneydoğudan yaklaştığını gösteriyor (sanatçının yukarıda resmedilen bir gök taşı düşüşünün temsili resmi). 

 

 Mektuptaki raporda insan kayıplarına ek olarak bazı ekinler ve tarlalar büyük derecede hasar aldığı belirtiliyor. Mektuplardan birine de bir gök taşı örneğinin eşlik ettiği mektuplarda geçiyor, ancak araştırmacılar henüz bu nesneyi Türk arşivlerinde veya müzelerinde bulamadılar.

 

Kaynak: https://www.sciencemag.org/news/2020/04/archivists-uncover-earliest-evidence-person-being-killed-meteorite#

Çeviren: Mualla KAVAK 

Mualla Kavak

Life - long student.Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.