Uyku Pozisyonumuz Sağlımızı Etkiliyor | Bilimya

Stick figure man sleeping icon set

Uyumak, çoğumuzun sevdiği yaşamsal faaliyetlerden biri. Bazılarımız her şekilde uyuyabilirken bazılarımız sadece belirli koşullar altında uyuyabiliyor. Ancak muhtemelen her birimizin favori bir uyku pozisyonu vardır. Daha rahat ettiğimiz, horlamadığımız veya ağrıları tetiklemeyen bir pozisyon… Işte bu pozisyonlar favorimiz olsa da kendimiz ve sağlığımız için doğru olmayabiliyor.

Yanlış yönde uyumak boyunda ve sırtta ağrılar, solunum yollarının tıkanması, apne ve toksinlerin beyinden daha yavaş atılması gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca sindirim sorunları da ortaya çıkabilir.

Çoğumuz sırtüstü yatmanın doğru olduğunu düşünsek de yapılan araştırmalar sağ ya da sol tarafa dönerek uyumanın faydalarının daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Tabi ki bu iki seçenek dışında birçok uyku pozisyonu var.Yüzüstü

Yüzüstü uyumak insanların yaklaşık %7’lik kısmı tarafından tercih ediliyor. Rahat gibi görünse de omurga ve boyun doğal duruşunda olmadığından zarar görebiliyor. Sinirlere baskı yaptığından hissizlik, uyuşma gibi sorunlar oluşuyor. Yüzüstü yatanların bu pozisyonu değiştirmeleri daha iyi olabilir.

Serbest Düşüş Pozisyonu

Yine insanların %7’si karnının üzerinde başı yan tarafına dönük, elleri yastığa sarılmış veya altına konulmuş şekilde yatıyor. Bu pozisyon da omurga ve boyun sağlığına iyi gelmiyor.

Sırtüstü Uyku Pozisyonları

Sırtüstü uyumanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Bel ağrısı, horlamayı ve apneyi artırma dezavantajları. Hamile kadınların da sırtüstü uyumaması öneriliyor. Avantajları ise şöyle: Kafa, boyun ve omurga doğal pozisyonunda olduğundan ağrı olasılığı ve mide yanması azalıyor.

Asker Pozisyonu

Bu pozisyonda insanlar sırtüstü ve kolları vücudun yanında, dümdüz yatıyorlar. Horlama sorununu artıran ve sabahları daha yorgun bir uyku pozisyonu.

Deniz Yıldızı Pozisyonu

Yine sırtüstü ancak kollar yanlara açık olarak uyumak deniz yıldızı pozisyonu olarak adlandırılıyor. Diğer sırtüstü pozisyonlarda olduğu gibi bunda da horlama ve ağrı sorunları ortaya çıkıyor.

Cenin Pozisyonu

Yetişkinlerin %41’i cenin pozisyonunu tercih ediyor. Hamile olanlar için sol tarafa dönük şekilde cenin pozisyonunda uyumanın çok iyi olduğu söyleniyor. Ancak çok kıvrılarak yatıldığı için diyaframı sıkıştırarak nefes almayı zorlaştırabiliyor.
Eklem sorunları olanlar sabah uyandığında yorgun hissedebiliyor.Yan Uyku Pozisyonları

Sağ ve Sol Farkı

Yan dönerek uyumak özellikle sırt ağrılarını azaltır ve uyku apnesini engeller. Ancak en doğru yönün sol tarafa dönerek uyumak olduğu belirlendi. Sol pozisyonda uyumak organların toksinleri atabilmesi için rahat bırakıyor. Dahası beyin için de faydalı. Beyin kendini bu pozisyonda uyurken daha kolay temizleyebiliyor.

Log

Yan ve kollar vücuda yakın şekilde uyumak Log pozisyonudur. Reflü sorunlarını azaltıyor.

Güzel Bir Uyku İçin İpuçları

1. Doğru yatağı bulun.
2.Bacakların arasına yastık koyun.
3.Sol tarafınıza doğru yatın.
4. Kafanızı destekleyici bir yastık seçin.
5. Sabahları esneme egzersizleri yapın.
6. Kolunuzun üzerinde uyumayın.
7. Yeterli değilse daha fazla yastık kullanın.

 

Yazar: Mualla Kavak 

Kaynakça:

https://www.onhealth.com/content/1/best_sleeping_positions_sleep

The Best Sleeping Position

https://purple.com/the-side-sleepers-guide-to-sleeping

Mualla Kavak

Life - long student.Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.