Uzay’da Yürüyenler | Bilimya

foto1

Uzay’a araştırmalar yapmak, orada hayat olup olmadığını incelemek, oralardan örnekler toplamak üzere uzaya çıkan astronotlar, bu zorlu görevi yapabilmek için çeşitli eğitimler alırlar. Başarılı astronotların en önemli ortak özellikleri; gökyüzüne, yıldızlara olan meraklarının izini sürmeleridir.

Yuri Gagarin (1934 – 1968)

Çocukluğu 2. Dünya Savaşı zamanına denk gelen ve ailesi Nazilerden çok eziyet çeken Yuri Gagarin’in babası marangoz, annesi ise çiftçi idi. 1961 yılında Uzay’a ilk çıkan kişi olan Sovyet Kozmonot Yuri Gagarin Uzay çağını başlatan kişidir. Bu başarısından sonra kendisine ‘Lenin’ nişanı verilmiş ve Sovyetler Birliği Kahramanı ünvanı verilmiştir. Adına anıtlar yapılmış, sokaklara ismi verilmiştir.1960 yılında Sovyet uzay Programı kapsamında aday olarak seçilmiştir. 1968’de bir deneme uçuşu sırasında uçağın düşmesiyle hayata veda etmiştir.

Neil Armstrong (1930 – 2012)

Küçük yaşlardan itibaren gökyüzüne, yıldızlara çok meraklıydı. Bir komşularının teleskobu vardı. Bu teleskop sayesinde bu merakı onu daha da heyecanlandırıyordu. 14 yaşına geldiğinde uçuş eğitimleri almaya başlamıştı. Henüz sürücü belgesi yokken, uçuş eğitimlerini tamamlamıştı. 16 yaşına geldiğinde uçuş sertifikasını almaya hak kazanmıştı. Helikopter, roket, jet gibi 200’den fazla hava aracı kullandı 1969 yılında Apollo 11 ile Ay’a ilk ayak basan kişi olan Neil Armstrong’un yanında Buzz Aldrin vardı.  O tarihi güne ait ünlü sözleri, “Benim için küçük,  insanlık için dev bir adım”, sonsuza dek yaşayacak. Apollo 11, Armstrong’un son uzay göreviydi. Daha sonra NASA’nın ana araştırmalarından biri olan İleri Araştırma ve Teknoloji Ofisine katıldı.Buzz Aldrin (1930)

1969’da Neil Armstrong ile birlikte Apollo11 uzay aracıyla uzaya çıkan ve Ay’a Neil Armstrong’dan sonra ikinci ayak basan kişidir. Ay’da bir kratere ve bir gök taşına adı verilmiştir.  Buzz Aldrin, Uzay turizminin oldukça popüler olacağından bahseder. Çocukların çok sevdiği ‘Toy Story’ filmindeki ‘Buzz Lightyear’ karakteri adını, Buzz Aldrin’den almıştır. Kendisi birçok TV filminde ve dizilerde rol almıştır. Bunlardan bazıları; ‘The Big Bang Theory’, ‘Transformers’, ‘Apollo 2’, ‘The Fall Guy’.

Alan Shepard (1923 – 1998)

Ay’da yürüyen, ilk yedi astronottan biridir. İkinci Dünya Savaşı sırasında gemide çalışmış, daha sonra pilot olduktan sonra astronot olmuştur. Uzaya ilk gidenlerden olan Alan Shepard, uçuşlardan dolayı iç kulağında oluşan rahatsızlık sebebiyle 10 yıl uçamamış, 10 senenin sonunda tekrar uzaya uçmaya başlamıştır. 1971 yılında Ay’a ayak bastığında 47 yaşındaydı ve Ay’a ayak basan 5. Kişiydi. Ay yüzeyinden birçok kaya parçası toplayan ve Ay’da golf topuna vuran ilk astronottur.

Chris Hadfield (1959)

9 yaşındayken bir komşularının televizyonunda Ay’a ilk inen insanı canlı yayında izlerken astronot olmaya karar vermiştir. Uzaya giden ilk Kanadalı astronottur. Nasıl astronot olmaya karar verdiğini anlattığı ’Bir astronottan hayat dersleri’ adlı bir kitap yazmıştır. Kitabı oldukça ilham verici ve mutlaka okunması gerekenler arasında olan Hadfield, uzaydan gelen ilk müzikli videonun da sahibidir. Uzay gemisinde David Bowie’nin ‘Space Oddity’ parçasını gitarıyla çalmıştır. Uzayla ilgili bir belgeselde deneyimlerini anlatan Chris Hadfield, tarih ve arkeolojiye de oldukça meraklı. Çocuk hikaye kitabı da yazmış, ayrıca TED Talks konuşmasında deneyimlerini oldukça eğlenceli bir şekilde anlatmıştır. 

www.bbc.com

www.nasa.gov

www.realclearscience.com

https://www.asc-csa.gc.ca/eng/default.asp

 

 

 


Hakkımızda

Bilimya sitesi, İbni Sina Sağlık Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş bir popüler bilim sitesidir. Sitemizde paylaşılmış tüm yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki hiçbir yazı kaynak belirtmeksizin başka bir platformda paylaşılamaz.Bizi Takip Edin


@2020 Tüm Hakları Gizlidir.